Obě možnosti se totiž vzájemně vylučují.
Bohužel, odpověď není jednoduchá. Nedá se říci, že by ten či onen způsob byl výhodnější. Vždy záleží na okolnostech, především pak na výši příjmů obou partnerů.
Společné zdanění i spolupráce mají své výhody a nevýhody, které je třeba před vyplňováním daňového přiznání zvážit. Shrnuli jsme je do bodového výčtu, který najdete na této straně přílohy Daně.
Pro společné zdanění hovoří fakt, že narozdíl od varianty spolupráce nic nebrání uplatnění odčitatelné položky na manžela (manželku). Pokud ovšem jeho (její) příjmy nepřevyšují ročně částku 38 040 korun.
Kromě daňových úlev je však třeba zvážit i související odvody, především pojistné. Spolupracující osoba bude považována také za podnikatele, což umožňuje rozdělení odvodů na pojistné.
Podobně převést tyto náklady na partnera, se kterým bude podnikatel své příjmy danit společně, však nepůjde. Konstrukce společného zdanění totiž umožňuje na manžela/ku převést nejen příjmy z podnikání, ale také například příjmy z pronájmu a další druhy výdělků, ze kterých se pojistné neodvádí. Uplatnění společného zdanění proto nebude mít na odvod pojistného vliv. Každý zaplatí své sociální a zdravotní pojištění.
To si musí uvědomit především páry, kde například manžel podniká a žena se stará o domácnost a vlastní příjmy nemá. Také za manželku, přestože nevydělává, je totiž třeba platit měsíčně zdravotní pojištění. Bohužel tento odvod není možné daňově uplatnit. Manželka totiž nemá výdělek, který by mohla o zaplacené pojistné na zdravotní pojištění snížit.


Společně nebo...
* Pro společné zdanění se mohou rozhodnout manželé, kteří vyživují alespoň jedno dítě ve společné domácnosti.
* Partneři musí podat daňové přiznání, a to ve stejném termínu.
* Společného zdanění mohou využít nejen podnikatelé, ale také zaměstnanci či pronajímatelé.
* Konstrukce výpočtu dovoluje uplatnit odčitatelnou položku na manžela/ku. Manželé si zjistí své příjmy, výdaje a odčitatelné položky, vše pak dají dohromady a výsledek rozdělí na polovinu. Z ní pak počítají daň.
* Uplatnění společného zdanění nemá vliv na výši a výpočet pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Každý je odvádí sám za sebe z vlastních příjmů.
* Danit společně nemohou manželé, z nichž alespoň jeden má daň stanovenou paušální částkou, musí počítat s minimálním základem daně nebo uplatňuje slevu na dani z titulu investičních pobídek.


...spolupráce?
* Spolupracující osoby se mohou podílet pouze na zisku z podnikání.
* Možnost není uzavřena jen pro manžele, podnikateli může pomáhat také druh/družka či děti.
*Spolupracující osoby musí podávat daňové přiznání a platit sociální a zdravotní pojištění.
* Výši příjmů, které je možné převést na spolupracující osoby, omezuje zákon.
* Na pomáhající osobu ne lze uplatnit daňovou úlevu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist