Na bělehradském náměstí Terazije se skandovalo přímo pod balkonem městského výboru Demokratické strany, kterou vede staronový prezident Boris Tadić, "Pobeda, Pobeda", tedy vítězství.

Ale skandovalo se proti premiérovi Vojislavu Koštunicovi. "Koštunice, spasi Srbiju i ubi se!" prozpěvovali mladí muži jak ve fotbalovém kotli. Znamená to "Koštunico, zachraň Srbsko a zabij se".

Demokrati nedokázali strávit, že premiér odmítl podepsat asociační smlouvu s Evropskou unií kvůli chystané unijní misi do Kosova. A svého koaličního partnera Tadiče nechal kvůli tomu ve štychu a nepřislíbil mu v klání proti radikálovi Tomislavu Nikoličovi žádnou podporu.

Podle pozorovatelů mohou volby výrazně ovlivnit i vládu, protože Tadičovo vítězství posílilo v koalici pozici jeho strany a oslabilo premiéra. "Koštunica už nebude moci v koalici všechno rozhodovat sám," soudí politolog Dragan Bujošević. "Prezident bude nyní mít mnohem větší vliv."

Těsné vítězství

Euforie z vítězství ale nebyla tak veliká, jak se na první pohled zdálo.

I když v Bělehradě oslavovala hlavně mládež, našli se i starší lidé. Pan Tasić, kterému je 82 let, řekl, že od staronového prezidenta čeká hlavně pevný postoj v otázce Kosova. Aby se neodtrhlo. "On ho sám ubránit nemůže, ale měl by to zkusit." Na oslavu Tadičova vítězství přijel z dvousetkilometrové vzdálenosti. "Spravedlnost a Bůh přece jenom existují," říká pan Tasić, který si myslí, že tohle bylo sice malé, ale skutečně důležité vítězství.

Celou dobu byl o výhře radikála Nikoliče přesvědčen funkcionář Srbské radikální strany a spisovatel Momir Lazić. Se svým šéfem se dobře zná a nazývá ho jako Toma. Pro demokraty nemá jediné dobré slovo. Dokonce je obviňuje ze špinavé kampaně a intrik. Podle něj byl i příjezd vítěze Australian Open Novaka Djokoviče zpolitizovanou záležitostí. "On fandí demokratům, ale udělal to špatně," hodnotí spisovatel, který má ve svém panelákovém bytě vylepený plakát s Ratkem Mladičem a Radovanem Karadžičem.

Srbští radikálové podle něj nejsou radikální v klasickém slova smyslu jako někde na Blízkém východě. Oni prostě reagují podle pořekadla "Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá." Tvrdí, že Srbsko je napadáno, a proto se musí ostře bránit. To je případ Kosova, kdy někdo cizí chce Srbům vzít kus jejich teritoria.

Obavy z radikálů

Ovšem je plno těch, kteří měli z představy, že radikálové budou u moci, naprostou hrůzu. Proto byla volební účast rekordní, nejvíce od roku 2000.

Kolem Tadiče se sdružili všichni, kteří nechtěli v prezidentském paláci radikála. Na volebním místě v bělehradské čtvrti Banjica tak bylo doslova narváno. "Čekal jsem ve frontě 20 minut, než jsem mohl hlasovat," řekl mladý muž poté co v neděli vyšel z volební místnosti.

Podle předběžných výsledků, které oznámila Ústřední volební komise po sečtení 98 procent hlasů Tadiče volilo 50,6 procenta voličů, Nikolič získal 47,7 procenta.

První zahraniční reakce na výsledky voleb znějí v postatě shodně. Naznačují úlevu, že se novým prezidentem nestane nacionalista nepřijatelný pro EU a Západ, ale naopak muž, který chce Srbsko zapojit do unie. Vstřícně na výsledky voleb zareagoval i trh.

Autor je zpravodajem ČRo na Balkáně

080205-08.jpg

Reakce na výsledky srbských prezidentských voleb znějí od vysokých politiků napříč Evropou prakticky jednotným hlasem - vítězství demokrata Borise Tadiče (na snímku) je podle nich jasným znamením, že Srbové si vybrali evropskou budoucnost.