Prodavač v jednom z rižských obchodů nábytkem přemlouvá zákazníka, aby si ložnici koupil nejlépe hned. Za pár dnů prý bude o deset procent dražší. A v řeznictvích se mluví nahlas o tom, že cena masa se může za pár měsíců zdvojnásobit.
Ceny v Lotyšsku, jehož hrubý domácí produkt na obyvatele je nejnižší v Evropské unii, jdou rychle nahoru. Letos v lednu meziročně stouply o 7,5 procenta. Souvisejí hlavně s překotným hospodářským růstem, který přinesl vstup do unie. Loni přesáhl devět procent, což byl nejlepší ukazatel v celé EU. Ale na unijním rekordu je také inflace.
Lotyšská vláda chce euro zavést v roce 2008, tedy o rok později než Estonsko a Litva. Všechny tři země si od společné měny slibují, že jim pomůže dále zvýšit zahraniční obchod a přilákat ještě více investorů.
Ale doma ztrácejí pro své ambiciózní plány podporu. Přibývá lidí, kteří nechtějí o společné měně ani slyšet. Bojí se, že po jejím zavedení bude ještě hůř.
Zatímco Lotyši se společné měny stále více bojí, sousední Litevci k ní mají vztah, který lze nejspíš charakterizovat jako pohrdání či apatii. Z posledního průzkumu centrální banky vyplynulo, že 51 procent si euro nepřeje. Pro je 38 procent. Stejný podíl odpůrců společné měny jako v Litvě, zjistil nedávný průzkum také v Estonsku.
"Zdražuje se všude, kam se podíváte. Nejvíce mě trápí ceny chleba a mléka, říká trpce úřednice Natalia. Před vstupem do Evropské unie, platila za litr mléka 20 - 22 lotyšských santimů (něco přes osm korun), nyní se ceny pohybují od 35 do 45 santimů.
Sedmadvacetiletá Lotyška Baiba Gabrane si stěžuje, že mzdy nerostou zdaleka tak rychle jako ceny v obchodech. "Myslím, že po vstupu do unie žije běžný člověk hůř," dodává. Mnoho Lotyšů se proto ohlíží po lépe placeném zaměstnání kdekoli v Evropské unii.
Napětí v Lotyšsku kvůli stoupající drahotě sílí. Navíc se letos v říjnu konají parlamentní volby a vláda v nich chce obstát.
"Obávám se, aby se odkudsi nevynořila nová populisticky naladěná strana, která by využila rostoucí nespokojenosti a nasadila rétoriku proti euru," podotýká Jorgen Kennemar, ekonom Swedbank.
Lotyšská metropole Riga už loni na podzim zažila větší protest proti chudobě. " Na euro nejsme připraveni," hlásaly transparenty. A to je na tom hlavní město ve srovnání s venkovskými oblastmi ekonomicky mnohem lépe.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist