Londýnská burza brání nezávislost

Jako by Británie byla ostrovem pokladů a londýnská burza truhlicí plnou peněz. Tak to alespoň může vypadat podle nebývalého zájmu o největší evropský akciový trh, který trvá už nejméně patnáct měsíců. Nabídky na převzetí LSE se totiž jen hrnou. Burza je však tvrdošíjně odmítá.
Se vším začala německá Deutsche Börse, která už na konci roku 2004 nabídla za odkup LSE 1,3 miliardy liber, tedy asi 2,24 miliardy dolarů. V Británii se ale nabídka nelíbila. Proti byli hlavně akcionáři burzy, kteří preferují nezávislost LSE.
Londýn tedy německou nabídku dvakrát odmítl a frankfurtská společnost ji poté kvůli tlaku i ze strany svých vlastních akcionářů vedených fondem TCI stáhla. Celá situace nakonec vyústila v rezignaci ředitele Deutsche Börse Wernera Seiferta.
Na konci loňského roku neuspěla ani největší australská investiční banka Macquire Bank, která je označována doma za továrnu na milionáře. Její nabídku ve výši 2,6 miliardy dolarů komentovalo vedení LSE jako "směšnou".
Dlouho už se spekuluje, že do hry o londýnskou burzu vstoupí i západoevropský Euronext. Ten však nikdy nezačal žádná oficiální jednání. Navíc se proti, podobně jako v Německu, postavili i jeho vlastní akcionáři, kteří hodnotí LSE jako příliš drahou.
Posledním, zřejmě také neúspěšným, "hledačem pokladů" se stal nyní americký Nasdaq. Ten už v roce 2000 uvažoval o spolupráci s burzou, která měla vzniknout spojením LSE a Deutsche Börse. Celý plán evropské superburzy s kontakty v zámoří však tehdy nakonec ztroskotal na tom, že LSE odmítla rozdělit obchodování mezi Británii a Německo.