Co můžeme udělat pro malé a střední podniky? Jak lze podpořit jejich vývozní aktivity? V čem jim můžeme pomoci prosadit se na trzích Evropské unie? To jsou otázky, které si klademe a na které také hledáme odpověď.
Velké podniky většinou naše pojistné produkty dobře znají a naučily se s nimi pracovat ku svému prospěchu. Střední firmy a především ty malé si ale často myslí, že pojištění exportních pohledávek či bankovních záruk vystavených v souvislosti s vývozním kontraktem je jen pro ty velké a že pro ně je něco takového příliš komplikované a nedosažitelné.

Není tomu tak. Právě naopak, Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) byla a je připravena poskytnout své služby podnikům všech velikostí a ze všech odvětví.
Jsme si dobře vědomi, že zmíněné mylné představy mohou u menších podnikatelů přetrvávat, a proto jsme začátkem letošního roku přišli s nabídkou zjednodušeného pojištění předexportního úvěru a bankovních záruk právě pro malé a střední podniky.

Dali jsme si za úkol maximálně omezit administrativní náročnost, zkrátit lhůty projednávání a nabídnout přijatelné pojistné sazby. Výsledkem je, že když banka poskytne klientovi předexportní úvěr nebo za něj vystaví bankovní záruku, je pojištění otázkou pouhého vyplnění relativně jednoduchého dokumentu během velmi krátkého času.
Pojistné sazby odpovídají tomu, že jde o pojištění se státní podporou, jehož prvořadým cílem není zisk pojišťovny, nýbrž podpora tuzemských exportérů. Zatím tuto možnost nabízíme ve spolupráci s Českou spořitelnou a Bawag Bank CZ, avšak vážný zájem projevily minimálně další čtyři banky, takže brzy nabídku rozšíříme.

Malé a střední podniky představují dlouhodobě více než sedmdesát procent našich klientů. Většinou využívají komerční pojištění krátkodobých tuzemských a exportních pohledávek, které jsme od 1. října loňského roku převedli do naší dceřiné společnosti - Komerční úvěrové pojišťovny EGAP. Jenom v loňském roce jsme komerčně pojistili pohledávky v objemu přesahujícím sto miliard korun, když rozhodující většina z nich byla spojena s vývozem do zemí s vyspělou tržní ekonomikou.

Mezinárodní pravidla, zjednodušeně řečeno, vycházejí z toho, že co lze pojistit na komerčním základě, musí být pojištěno komerčně, tj. bez podpory státu. Vzhledem k tomu, že malé a střední podniky v drtivé většině případů pracují s krátkodobými pohledávkami v zemích Evropské unie, které jsou bez výjimky komerčně pojistitelné, není jiná možnost. Až na jednu, o jejíž zavedení v rámci EU se velmi zasazovala také EGAP.

Tou je pojištění krátkodobých vývozních pohledávek malých a středních podniků se státní podporou za podmínky, že roční objem vývozu takového exportéra nepřesáhne dva milióny eur. Jedná se o úplnou novinku, kterou Evropská komise povolila na základě celoevropské studie, která potvrdila, že tito malí exportéři stojí stranou zájmu komerčních pojišťoven, protože pro ně nejsou z ekonomických důvodů dostatečně atraktivní.

Státní podpora má umožnit i nejmenším exportérům využívat výhod pojištění exportních pohledávek za stejných podmínek, jakých se dostává velkým vývozcům.
EGAP proto připravuje pro segment exportérů s ročním objemem vývozu do dvou miliónů eur nový způsob pojištění krátkodobého vývozního dodavatelského úvěru proti nezaplacení.
Jeho velkou předností bude, že maximum komunikace mezi pojišťovnou a pojištěným bude probíhat přes zabezpečené internetové připojení, že pojištěný bude mít možnost on-line obsluhy pojistky 24 hodin denně a že pojistné se bude platit zpětně podle skutečného obratu.

Celá pojistka bude po formální i věcné stránce výrazně zjednodušena. A co je důležité, pojistná sazba bude odpovídat průměrné sazbě platné pro celý trh tak, aby malé podniky nebyly znevýhodňovány.

Tento nový pojistný produkt, který bude nabídnut v nejbližší době, jistě přesvědčí malé a střední firmy, že stojí za to využívat úvěrové pojištění vlastně i jako účinný nástroj proti vzniku nedobytných pohledávek.
S kupujícími, kteří mají potíže s plněním svých závazků, se dnes čeští exportéři setkávají nejčastěji v Evropě, což je jen logickým důsledkem toho, že 85 procent našeho vývozu směřuje do zemí unie. I v tak hospodářsky silných zemích, jako je Německo či Francie, dojde ročně k 30 až 40 tisícům bankrotů.

Proto je důležité, aby naši vývozci, i ti nejmenší, měli možnost vyhnout se problémům s nezaplacenými fakturami. Těch nám naši klienti hlásí stovky i tisíce ročně. Případů, které skončí vyplacením pojistného plnění, bývá ale pouze kolem sto dvaceti.
Je to proto, že se aktivně snažíme riziku nezaplacení předcházet. Jakmile se objeví první náznaky problémů, hledáme společně s českou firmou i zahraničním kupujícím přijatelné východisko nejen kvůli tomu, aby nikomu nevznikla škoda. Chceme také, aby byl obchodní vztah pokud možno zachován.

Autor je pracovníkem EGAP

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist