Rady pro drobné investory


Pozitivní vývoj českých akcií v loňském roce byl výrazným impulsem zvýšeného zájmu české veřejnosti o investice na burze.
Razantní růst českých akcií se stal tématem mnoha diskusí ve "vyšších finančních sférách". A být "in" nyní znamená pochlubit se, kdo kdy koupil "Čezy" nebo "Telekomy". Seriózní zájem nových investorů však zůstává a ti hledají informace o možnostech, které český kapitálový trh nabízí.
Jaké možnosti má drobný český investor, který chce investovat do českých akcií na pražské burze? Ke konci února letošního roku mohl vybírat mezi 39 emisemi cenných papírů, které se na pražské burze obchodují. Z toho však pouze 9 emisí můžeme považovat za skutečně elitní. Jedná se o ty, které se obchodují v segmentu SPAD.
Tento segment je vhodný hlavně pro velké investory. Obchoduje se zde v lotech, což je minimální množství cenných papírů, které musí investor koupit nebo prodat. Například u akcie ČEZ je lot 5 tisíc kusů. To při ceně akcie 829 korun znamená minimálně 4,1 miliónu korun.
Pokud tedy investor nemá "přebytečné" 4 milióny korun, aby mohl obchodovat ve SPAD, nemusí hned zoufat. I takzvané "spadové" tituly se obchodují v "KOBOS", tedy segmentu určeného především menším investorům.
V něm je možné nakoupit třeba jen jednu akcii. V tomto případě je ale nutné dát pozor na poplatky.
Pokud se investor rozhodne nakoupit akcie na pražské burze, musí tak učinit prostřednictvím obchodníka s cennými papíry nebo banky. Podle čeho toho správného obchodníka vybrat?
V minulosti hrály hlavní roli poplatky, které klient obchodníkovi zaplatí za to, že pro něj akcie na burze nakoupí. Dalším významným faktorem je určitě důvěryhodnost obchodníka. Klient svěřuje svému obchodníkovi majetek, a proto by měl co nejvíce omezit riziko, že o svůj majetek přijde jinak než špatnými investicemi.
Mezi další faktory, které ovlivní volbu obchodníka, by pak mohla patřit další nabídka služeb (např. obchodování s americkými akciemi, s fondy či dalšími instrumenty) či podpora ze strany obchodníka po podpisu smlouvy.
Jakmile si obchodníka vyberete, stačí už jen vyřídit potřebné formality, zaslat obchodníkovi peníze, podrobně si prostudovat rizika spojená s investováním a ...hurá na burzu!
Autor je obchodní ředitel brokerjet České spořitelny

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist