Zajistit kurs by si dnes měli spíše exportéři


Řada menších společností se nezajišťuje proti kursovým rizikům jen proto, že tuto službu považuje za dostupnou pouze pro velké korporace. To ovšem už dávno není pravda, například forwardové transakce lze dnes už uzavírat na objemy od deseti tisíc amerických dolarů.
Na zajištění kursových rizik nelze pohlížet jako na operaci vedoucí ke zlepšení hospodaření, ale jako na pojistku toho, že se příjmy a náklady budou vyvíjet podle plánu, protože je neohrozí nečekaný vývoj měny.
Existuje řada firem, které si dokonce bez ohledu na prognózy vývoje směnných kursů pravidelně na celý rok dopředu zajišťují celé cash flow, a to pevným kursem tak, aby předem věděly, za kolik budou nakupovat či prodávat.
Jistotu staví před nejistou možnost na vývoji kursu eventuálně vydělat. Naopak platí, že kdo se nezajišťuje, stává se spekulantem.

Rozhoduje i typ podnikání

Struktuře zajištění rozhoduje charakter podnikání a struktura dodavatelů či odběratelů. Jinak je potřeba postavit strukturu produktu pro čistě exportní nebo importní firmu a jinak pro společnost, která zboží současně dováží i vyváží.
Důležitým faktorem je také délka uzavřených kontraktů a sjednaná cena, buďto pevná, platná po celou dobu kontraktu, nebo variabilní v závislosti na dohodnutých indikátorech.
Rozhodně lze říci, že zajištění proti pohybu kursů stabilizuje cash flow (peněžní toky) firem a zabezpečuje fungování jejich podnikání proti neočekávaným ztrátám. Lze jej úspěšně použít pro jednorázové kontrakty, ale také pro opakující se obchody.
Co může způsobit absence zajištění, lze ukázat na reálném příkladu, k němuž došlo v loňském roce.

Pohyb kursu mění marži

Klient nasmlouval nákup zboží v USA v hodnotě 345 250 amerických dolarů, což v té době představovalo zhruba 7,7 miliónu korun (přesně 7 732 910 Kč). Plánovaná marže na obchodu činila osm procent.
K uzavření obchodu došlo 15. března 2005, kdy kurs koruny vůči americkému dolaru činil 22,398 koruny za dolar. K realizaci transakce došlo po třech měsících - 15. června, kdy kurs dosáhl hodnoty 25,169 koruny za dolar. Rozdíl ve směnných kursech dosáhl dvanácti procent a ztráta z tohoto kursového pohybu 956 687 korun. Plánovaný zisk z obchodu změnila změna kursu nakonec na ztrátu 338 054 korun.

Spíše se čeká posílení

Analytici se shodují v tom, že v krátkodobém horizontu lze měnové kursy předpovídat jen velmi obtížně. Přesto se řada předpovědí založených na technických i fundamentálních analýzách alespoň částečně naplňuje.
Vzhledem k rychlému růstu české ekonomiky se přitom v dohledné době čeká spíše posílení, než oslabení koruny. To však nevylučuje ani krátkodobé výkyvy směrem dolů. Proto by mělo zajištění zajímat především exportní společnosti. Jde ovšem jen o předpověď. Spekulaci na její naplnění by měli podnikatelé přenechat spekulativním investorům.
Učinit první krok k zajištění přitom opravdu není těžké ani drahé. Základním a nejjednodušším produktem zajištění je měnový forward, kdy si klient dopředu zajistí kurs, za který danou měnu nakoupí či prodá. Například u Citibank stojí otevření forwardové linky pouhých pět tisíc korun a jednotlivé obchody, kterých může být teoreticky neomezené množství, pak už nejsou zatíženy žádným poplatkem.
A spodní hranice pro zajištění na úrovni deset tisíc dolarů je opravdu nevysoká. A za poradenství a konzultace se v zásadě nic neplatí. Autor je obchodním ředitelem
CitiBusiness (Citibank)