HN_080211_17b.jpgGERNOT MITTENDORFER, ŠÉF ČESKÉ SPOŘITELNY:

"Do žádných dluhopisů, navázaných na rizikové americké hypotéky Česká spořitelna neinvestovala, a dokud tu budu, tak to dělat nebude," říká její šéf Gernot Mittendorfer. Největší banka pro drobné klienty podle něj proto nemusí zpřísňovat podmínky půjček.


HN: Jak se díváte na současnou krizi finančních trhů? Co si z ní bankéři odnášejí?

To, co ukázal vývoj v posledních měsících prvně v historii, je, že při ztrátě důvěry v systém není přísun nových peněz do bank nekonečný. Ať máte jakoukoliv strategii, musíte to mít na paměti. Myslím, že chování bank na trhu bude o něco konzervativnější než dosud.


HN: V čem se to projeví?

Je otázka, jestli určitý typ byznysmodelu může dál fungovat. Myslím tím tu agresivní úvěrovou politiku v USA, kdy banky z velkého množství malých půjček vytvářely určitý druh cenných papírů, a ty pak dál prodávaly na trhu jiným finančním institucím. Mnohá aktiva byla přitom v posledních letech hodnocena pozitivněji než ve dvacetiletém průměru. Tak tenhle byznys model, který mnoha bankám přivodil problémy, asi skončí.


HN: Kromě "amerických" problémů je tu miliardový podvod v Société Générale. Zpřísní banky kontrolní systémy?

Banky je mají a stále investují do nových. Podvodům se ale v žádném byznysu nevyhnete.


HN: Neměli by být bankéři, kteří obchodují s velkými obnosy, vystaveni zvláštní kontrole? Vždyť se píše o tom, že motivem podvodu v Société Générale byly ambice jednoho zaměstnance, který chtěl víc zabodovat u nadřízených?

O jeho motivaci můžu jen spekulovat a to nechci. Obyčejně ale systémy větším škodám zabrání.


HN: A co domácí banky? Jak na ně krize ve světě dopadá?

Přímý vliv nevidím, protože žádná česká banka nepracuje s podobným obchodním modelem, který způsobil současné problémy mnohým bankám ve světě. České banky jsou ve velmi dobré kondici, mají dostatek volných peněz a přístup k novým zdrojům, protože se nepotřebují financovat z mezinárodních trhů. Jediný vliv by na ně měla recese v USA, kdyby k ní došlo. To by způsobilo zpomalení české ekonomiky, zvlášť kdyby to nastalo v Německu, které je pro Česko důležitým obchodním partnerem. Podle našich analýz by byl ale dopad jen velmi omezený.


HN: Majitel spořitelny, skupina Erste Bank, ztratil z hodnoty akcií od podzimu 40 procent. Cítili jste větší tlak na zisk?

Vždycky chceme mít lepší výsledky a vývoj akcie Erste to nijak neovlivňuje. Bankovní akcie teď všeobecně utrpěly kvůli sérii špatných zpráv z finančních trhů. Erste utrpěla i negativním výhledem některých investorů pro Rumunsko, kde skupina vlastní největší banku. Doufám, že investoři svůj pohled změní.


HN: Některé banky utáhly kohouty půjček, zpřísnila Erste Bank podmínky půjček ve spořitelně?

Ne, o tom rozhodujeme sami, protože za byznys v každé zemi odpovídá místní management. Do dluhopisů, navázaných na rizikové americké hypotéky, spořitelna neinvestovala, a dokud tu budu sedět, dělat to nebude. Takže v půjčování peněz nemáme důvod něco měnit.


HN: Splnili jste svůj loňský plán zvýšit celoroční čistý zisk o 15 až 20 procent, což odpovídá až skoro dvanácti a půl miliardám korun?

Nemůžu říct přesné číslo, zveřejníme ho 29. února. Cíl ale platí.


HN: Máte stejný cíl i na letošek?

Ano.


HN: Spořitelna dělá převahu obchodů v hypotékách a půjčkách domácnostem. Jak chcete víc vydělat, když se čeká ochlazení poptávky?

Souhlasím, že hypotéky porostou pomaleji než vloni, ale kromě nich máme další služby, které budou mít naopak vyšší dynamiku růstu než vloni. Například penzijní fondy a spořící produkty jdou letos velmi dobře. Vývoj byznysu vidím všeobecně velmi optimisticky.


HN: Spořitelna má velké ambice v kreditních kartách, plánujete prodloužit bezúročné období?

Pracujeme na projektu, ale teď ještě detaily neřekneme. Přijdeme s něčím, co by mělo přinést další impuls k většímu využívání kreditních karet.


HN: A co poplatky, budete je letos kvůli vylepšení příjmů zvyšovat?

Žádné velké plošné zvýšení poplatků neplánujeme. Budeme ale dělat různé úpravy. Co mělo dobrou odezvu, bylo například sjednocení ceny za výběr z bankomatů v celé síti skupiny Erste na šest korun.


HN: Za jednu z letošních priorit jste označoval větší rozjezd investic vašich klientů. Neměníte kvůli krizi akciových trhů strategii?

Můžete přece investovat do různých oblastí. A pokud jde o akcie, ty jdou jednou dolů a jednou nahoru, ale dlouhodobě se zhodnocují. Strategii jsme nezměnili a připravujeme škálu nových produktů.


HN: Do čeho byste teď radil investovat?

Držel bych peníze v hotovosti, v termínovaných vkladech nebo krátkodobých spořících produktech, a počkal, až budou finanční trhy stabilní. Myslím, že brzy uvidíme celkovou korekci trhu, investoři se začnou vracet a obnoví se normální situace.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist