Kdo nyní naplní automobilovou nádrž padesáti litry naturalu, zaplatí zhruba o 125 korun více než před rokem. Tehdy přišel litr paliva v průměru na 27,50 koruny, včera už stál přes 30 korun.
Může za to světová cena ropy, která včera pokořila všechny předchozí rekordy. Barel stál kolem 72 dolarů.
Hlavní motoristická sezóna, kdy stoupá poptávka a s ní i ceny, přitom ještě nezačala. Například loni v červenci byl natural asi o dvě koruny dražší než v dubnu. Kdyby se vývoj opakoval, pak by se cena během letošního léta snadno přehoupla přes 32 korun.
Ale předpovídat, kam se během několika měsíců cena pohonných hmot pohne, je velice ošemetné, upozorňuje analytik Štěpán Pírko ze společnosti Colosseum.
To, jak hluboko musí motorista sáhnout do kapsy, se totiž přímo odvíjí od ceny pohonných hmot na rotterdamské burze. A na ní tuna bezolovnatého benzínu od února do současnosti podražila ze zhruba pěti set na téměř sedm set dolarů, tedy o čtyřicet procent, řekl Pírko.

Cenu ženou i Američané
Cenu v Rotterdamu popohnali také Američané, připravující se na letní sezónu. Protože jejich rafinérie kapacitou nestačí, přicházejí na evropský trh, kde nakupují velké množství pohonných hmot, uvedla německá poradenská společnost EID.
Růst cen by ale měl pomoci tlumit slábnoucí kurs dolaru, měny, za kterou se na světovém trhu prodává nejenom ropa, ale i další klíčové suroviny.
"Na základě předchozích zkušeností lze říci, že během týdne může cena benzínu stoupnout asi o dvacet haléřů za litr," míní Pírko. Ale bude-li ropa lámat další cenové rekordy, což rozhodně nelze vyloučit, půjde cena pohonných hmot dále nahoru.
Tak tomu bylo i loni v září, kdy pustošivé hurikány, které zasáhly jihovýchodní pobřeží USA, na několik týdnů přerušily těžbu ropy v Mexickém zálivu.
Tehdy se u zdejších pump za litr naturalu v průměru platilo 33,33 koruny, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.
Motoristé nemají velkou naději, že v nadcházejících týdnech pořídí pohonné hmoty levněji. To by prodejci museli snížit své marže pohybující se kolem dvou korun na litr. A těžko také předpokládat, že by se stát zřekl části svých příjmů z daní. "Ty u pohonných hmot tvoří skoro šedesát procent konečné ceny," říká analytik České spořitelny David Navrátil.

Zdražuje celá Evropa
Pohonné hmoty v těchto dnech citelně zdražují v celé Evropě. Nejvíce - skoro půldruhého eura za litr - platí Nizozemci. Spořiví Němci se jen těžko smiřují s tím, že nyní tankují o patnáct procent dráž než před rokem - přes 1,30 eura za litr. Rakušané ho mají asi o dvacet centů levnější.
Rekordní cenu ropy podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka pociťují i zdejší firmy, neboť jim rostou vstupní náklady. Částečně jim ale pomáhá slábnoucí dolar tlumící růst dovozních cen nejenom ropy, ale i dalších surovin. "Přesto existují odvětví, jichž se může situace citelně dotknout. Vzhledem k tomu, že se od ceny ropy odvíjí také cena plynu, jsou to například chemické provozy nebo sklárny," podotýká Drábek.
O tom, že kvůli dražší energii budou zdražovat, mluví už delší dobu pekárenské společnosti. Předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Stanislav Musil odhadl, že to bude až o čtvrtinu. Dražší jsou i potravinářské fólie, do nichž se balí nejrůznější zboží. Ty se totiž také vyrábějí z ropy.

Za kolik se prodává v česku benzín a ve světě ropa Brent