V České republice působí dva organizované trhy s cennými papíry: Burza cenných papírů Praha a RM-Systém. RM-Systém vznikl v roce 1993 jako organizátor mimoburzovního trhu. Nová evropská směrnice MiFID však zařazuje mimo jiné i RM-Systém mezi burzy.

Zatímco na burzu mají klienti přístup pouze prostřednictvím licencovaných obchodníků s cennými papíry, v RM-Systému může obchodovat každý klient přímo. A to jak na pobočkách RM-Systému, tak prostřednictvím internetové aplikace. Pro drobné investory to bývá dostupnější i levnější.

Obchodování v RM-Systému využívali především držitelé akcií z kupónové privatizace. To se ovšem nyní mění a na trhu obchoduje stále více pravidelných investorů. Mění se také možnosti, které jim RM-Systém nabízí. Lze v něm totiž nakoupit řadu titulů, které se na pražské burze neobchodují. Ze zahraničních titulů jsou to například akcie společnosti Deutsche Telekom, která je v České republice zastoupena T-Mobilem. Akcie, které se obchodují na německé burze, tak čeští investoři mohou nakoupit v českých korunách. Připravuje se i několik dalších zahraničních emisí. Mezi českými tituly, které neobjevíte na Pražské burze ale v RM-Systému ano, pak lze jmenovat například akcie České spořitelny, Vítkovic či Arcelor Mittal.

RM-Systém je pro drobné investory levnějším způsobem, jak akcie nakoupit či prodat. Standardní poplatek do objemu 50 tisíc korun činí 0,6 procenta a při vyšších objemech se ještě snižuje.

Obchoduje-li klient v takzvaném režimu EasyClick, má poplatek ještě nižší - 0,39 procenta z objemu uskutečněné transakce. Režim EasyClick znamená obchodování v takzvaných lotech, které obsahují určitý počet akcií. Akcie se nedají v tomto případě koupit po jednotlivých kusech. Výhodou režimu EasyClick je, že počet akcií v lotech je nižší než na burze a jsou tak dostupné drobným investorům. Jeden lot se v RM-Systému dá pořídit již od 30 tisíc korun.

Obchody na pražské burze jsou z hlediska poplatků levnější pouze při nákupu či prodeji lotů ve velkých objemech, kdy poplatek činí kolem 0,15 procenta z objemu obchodu.

Na nákup jednoho lotu totiž na Pražské burze ve většině případů potřebujete částku ve výši od dvou do čtyř milionů korun. Výjimku tvoří pouze společnost AAA Auto, jejíž jeden lot lze koupit zhruba za 90 tisíc korun.

Stejně jako ostatní systémy pro obchodování s cennými papíry RM-Systém upřednostňuje elektronické zadávání pokynu. Při obchodech na pobočkách si tak připlatíte oproti elektronickému zadání 390 korun. V RM-Systému se uskutečňuje mnohem méně obchodů než na pražské burze. To vyplývá i z odlišného zaměření. Objemy obchodů ale neustále rostou s rostoucím zájmem veřejnosti o toto obchodování.

Odpovídá:
Petr Zámečník, www.investujeme.cz