kosovo-srdce192.jpgTýden, který včera uplynul od vyhlášení nezávislosti Kosova, uzavřely obě tamější etnické komunity po svém.

"Lidi pořád ještě slaví, každý večer. Vždyť jsme na to čekali staletí," řekl agentuře AP kosovský Albánec Artan Dedushaj.

Pravoslavní Srbové neměli proč slavit a v jejich nedělních modlitbách se odrážela nejistota, co s nimi bude. "Přišli jsme o všechno. Nejsme svobodní a máme strach si jít večer lehnout," svěřila se Ana Ivanovičová po návštěvě kostela v Gračanici, jedné z enkláv kosovských Srbů.

Jejich víkendové protesty byly klidnější než v předchozích dnech a zvláštní představitel Evropské unie v Kosovu Pieter Feith apeloval, aby se smířili s politickou realitou. Přesto v sobotu potvrdil, že dočasně stahuje personál své mise z Kosovské Mitrovice, která je baštou srbské menšiny.

Byl to kosovský Srb

V pátek tu demonstranti házeli kameny, láhve a dělbuchy na policisty OSN, kteří stráží most rozdělující obě etnické komunity. O víkendu se účastníci protestních pochodů omezili na zpěv vlasteneckých písní a skandování "Kosovo je Srbsko!". Solidaritu jim vyjádřili i Srbové v ulicích některých evropských metropolí. Nedošlo přitom k podobným výjevům jako ve čtvrtek po mohutném shromáždění v Bělehradu, kdy dav radikálů zaútočil na velvyslanectví několika zemí a zapálil americkou ambasádu.

V budově bylo později nalezeno ohořelé tělo a v sobotu úřady oznámily, že při požáru zahynul 21letý student, kosovský Srb, jehož rodina z provincie uprchla před válkou koncem 90. let.

Američané stáhli o víkendu ze země rodiny diplomatů a zaměstnance, jejichž přítomnost není pro chod velvyslanectví nezbytná.

Washington obviňuje bělehradskou vládu, že nezajistila řádnou ochranu jejich zastupitelství. Srbský ministr pro záležitosti Kosova naopak v sobotu prohlásil, že USA si za tyto potíže mohou samy.

"Spojené státy jsou hlavním viníkem všech problémů, které nastaly po 17. únoru. Kořeny tohoto násilí tkví v porušení mezinárodního práva," uvedl ministr Slobodan Samardžić.

Další dělení?

Čtvrteční incidenty, které odsoudila také Rada bezpečnosti OSN, připisuje srbská vláda "izolovaným živlům". Za nepřijatelné je označil i premiér Vojislav Koštunica.

Komentátoři ale podezřívají stoupence tvrdé nacionalistické linie kolem Koštunici, že násilnosti úmyslně podněcují. A to i v severním Kosovu, kde srbští útočníci před týdnem zničili několik kontrolních hraničních stanovišť.

"V případě dalších takových incidentů důrazně zakročíme," varuje mluvčí mírových sil NATO, které posílily hlídky v Mitrovici. Také tamější úřadovny OSN a Evropské unie se minulý týden staly terčem útoků a nový zástupce unie v Kosovu o víkendu přiznal, že vzhledem k bezpečnostním poměrům museli jeho podřízení Mitrovici na nějakou dobu opustit.

"Doufáme, že brzy budeme moci svoje aktivity obnovit," řekl Pieter Feith, který v Prištině připravuje novou administrativně-policejní misi EULUX.

"Západní činitelé v Mitrovici se ovšem obávají, že i nová republika směřuje k rozdělení," upozorňuje zpravodaj agentury Reuters.

Nezávislost Kosova už oficiálně uznala řada zemí včetně velkých členských států unie a USA.

Koštunica v nedělním televizním projevu vyzval Washington, aby na půdě Rady bezpečnosti umožnil právní návrat ke stavu před vyhlášením kosovské samostatnosti.

Rusko, hlavní spojenec Srbů, včera obvinilo Američany, že přehlížejí osud kosovské menšiny. "Není cynické ji otevřeně ponižovat a zahánět do ghetta?" ptá se prohlášení ministerstva zahraničí.

Do Bělehradu dnes přijede srbskou věc podpořit ruský první vicepremiér Dmitrij Medveděv, považovaný předem za vítěze březnových prezidentských voleb a nástupce Vladimira Putina.

HN_080225_07a.jpg

Členové srbské komunity v Athénách stejně jako i v jiných světových metropolích včera protestovali proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova. Demonstrace ve Vídni vyústila v potyčky s policií.