Cizinci v Česku stále víc utrácejí za bydlení, za nemovitosti jen za poslední rok utratili řádově miliardy korun. Největší zájem je stále o hlavní město, poptávka ale roste i v Brně nebo Ostravě.
U luxusního bydlení ženou cizinci ceny vzhůru.
"Jen za uplynulý rok jsme cizincům poskytli hypotéky v objemu přes sedm set miliónů korun," říká Jiří Doubravský, šéf financování nemovitostí v HVB Bank.
Největší zájem o hypoteční úvěry na bydlení mají podle bankéřů obyvatelé Slovenska, Velké Británie, USA, Itálie a Nizozemska. Roste i počet zájemců z Izraele a Irska.
Ne všichni si kupují byty a rodinné domy na úvěr. Podle developerů je jich jen "větší polovina". V hotovosti platí za byty a domky velmi často například Rusové a Vietnamci.
"Zahraniční klientela každým rokem roste. Tento rok jsme jí prodali desítky bytů. Z celkového počtu tak cizinci představovali přibližně šest procent našich zákazníků," říká Onřej Šuch, mluvčí developerské firmy Skanska CZ. Obdobný poměr eviduje i společnost Finep. Podle jejích zástupců cizinci tvoří pět až deset procent jejich klientely.
Podle realitních makléřů mají zahraniční kupci největší zájem o bydlení v Praze a v posledním roce stále častěji i v Brně. Meziroční růst poptávky v moravské metropoli potvrzuje například Pavel Daněk, šéf brněnské realitní kanceláře Real Spektrum.
Podle studie, kterou vydala mezinárodní realitní společnost Colliers International, dokonce ceny luxusních vil a bytů žene nahoru právě poptávka cizinců.
Zájem cizinců se však nesoustřeďuje pouze do velkých měst. Již několik let je silná poptávka po koupi nemovitostí v Karlových Varech a Českém Krumlově. "Počkejme ještě jeden dva roky a zájem stoupne i o Ostravu a Hradec Králové," tvrdí Doubravský z HVB Bank.
"Na Moravě mají zájem o bydlení především Slováci. Rekreační byty a domky tu kupují i Nizozemci," říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.
Známý je zájem Holanďanů o Krkonoše a Lipno, Rusové pak tradičně nakupují nemovitosti v Praze a Karlových Varech.
V Praze se Rusové zajímají především o takové lokality, jako jsou Hanspaulka, Břevnov nebo Barrandov. Byty v novostavbách pak kupují nejčastěji v oblasti pražského sídliště Stodůlky. O luxusní vily v Praze a Brně mají zájem i Američané a obyvatelé Velké Británie. Na Plzeňsku a také v okolí Chomutova se o starší byty a malé rodinné domky zajímají hlavně Vietnamci. Ti také velmi často kupují nemovitosti v oblasti Železné Rudy a v okolí Hřenska.
Většinu bytů a domků si cizinci kupují proto, aby měli v Česku kde bydlet. Někteří si však kupují byty i jako investici. "Podle našich zkušeností si asi třetina cizinců kupuje bydlení jako investici, zbytek pak v domcích a bytech žije," říká Ondřej Šuch. Jako investici kupují byty nejčastěji Irové, Angličani, Nizozemci a Němci.
Zvláštní skupinou jsou Italové a Izraelci, kteří nekupují jen jednotlivé byty a domky, ale velmi často celé činžovní domy. Velmi oblíbená forma nákupu realit je prostřednictvím takzvaných "klubových investic". Cizinci založí společnost s ručením omezeným, koupí dům a ten pak pronajímají. Z výnosů pronájmu splácejí hypotéku.
V Česku nyní žije podle ČSÚ více než 300 tisíc cizinců. Nejvíce jich je ze Slovenska, Ukrajiny, Vietnamu a Polska. Poláci a Ukrajinci tu však kupují reality jen minimálně. Byty si většinou pronajímají.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist