Cizinci v Česku stále víc utrácejí za bydlení, za nemovitosti jen za poslední rok utratili řádově miliardy korun. Největší zájem je stále o hlavní město, poptávka ale roste i v Brně nebo Ostravě.
U luxusního bydlení ženou cizinci ceny vzhůru.
"Jen za uplynulý rok jsme cizincům poskytli hypotéky v objemu přes sedm set miliónů korun," říká Jiří Doubravský, šéf financování nemovitostí v HVB Bank.
Největší zájem o hypoteční úvěry na bydlení mají podle bankéřů obyvatelé Slovenska, Velké Británie, USA, Itálie a Nizozemska. Roste i počet zájemců z Izraele a Irska.
Ne všichni si kupují byty a rodinné domy na úvěr. Podle developerů je jich jen "větší polovina". V hotovosti platí za byty a domky velmi často například Rusové a Vietnamci.
"Zahraniční klientela každým rokem roste. Tento rok jsme jí prodali desítky bytů. Z celkového počtu tak cizinci představovali přibližně šest procent našich zákazníků," říká Onřej Šuch, mluvčí developerské firmy Skanska CZ. Obdobný poměr eviduje i společnost Finep. Podle jejích zástupců cizinci tvoří pět až deset procent jejich klientely.
Podle realitních makléřů mají zahraniční kupci největší zájem o bydlení v Praze a v posledním roce stále častěji i v Brně. Meziroční růst poptávky v moravské metropoli potvrzuje například Pavel Daněk, šéf brněnské realitní kanceláře Real Spektrum.
Podle studie, kterou vydala mezinárodní realitní společnost Colliers International, dokonce ceny luxusních vil a bytů žene nahoru právě poptávka cizinců.
Zájem cizinců se však nesoustřeďuje pouze do velkých měst. Již několik let je silná poptávka po koupi nemovitostí v Karlových Varech a Českém Krumlově. "Počkejme ještě jeden dva roky a zájem stoupne i o Ostravu a Hradec Králové," tvrdí Doubravský z HVB Bank.
"Na Moravě mají zájem o bydlení především Slováci. Rekreační byty a domky tu kupují i Nizozemci," říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.
Známý je zájem Holanďanů o Krkonoše a Lipno, Rusové pak tradičně nakupují nemovitosti v Praze a Karlových Varech.
V Praze se Rusové zajímají především o takové lokality, jako jsou Hanspaulka, Břevnov nebo Barrandov. Byty v novostavbách pak kupují nejčastěji v oblasti pražského sídliště Stodůlky. O luxusní vily v Praze a Brně mají zájem i Američané a obyvatelé Velké Británie. Na Plzeňsku a také v okolí Chomutova se o starší byty a malé rodinné domky zajímají hlavně Vietnamci. Ti také velmi často kupují nemovitosti v oblasti Železné Rudy a v okolí Hřenska.
Většinu bytů a domků si cizinci kupují proto, aby měli v Česku kde bydlet. Někteří si však kupují byty i jako investici. "Podle našich zkušeností si asi třetina cizinců kupuje bydlení jako investici, zbytek pak v domcích a bytech žije," říká Ondřej Šuch. Jako investici kupují byty nejčastěji Irové, Angličani, Nizozemci a Němci.
Zvláštní skupinou jsou Italové a Izraelci, kteří nekupují jen jednotlivé byty a domky, ale velmi často celé činžovní domy. Velmi oblíbená forma nákupu realit je prostřednictvím takzvaných "klubových investic". Cizinci založí společnost s ručením omezeným, koupí dům a ten pak pronajímají. Z výnosů pronájmu splácejí hypotéku.
V Česku nyní žije podle ČSÚ více než 300 tisíc cizinců. Nejvíce jich je ze Slovenska, Ukrajiny, Vietnamu a Polska. Poláci a Ukrajinci tu však kupují reality jen minimálně. Byty si většinou pronajímají.

 

Kde a jaké nemovitosti cizinci nakupují v Česku

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist