Stavební firmy inkasovaly v uplynulém roce za svou práci rekordních 463 miliard korun. Tedy o 238 miliard korun víc než před deseti lety. Velké množství zakázek měly firmy především od developerů, kteří stavějí bytové domy, ale i kancelářská a obchodní centra. Stavěly se ale i desítky kilometrů dálnic a modernizovala železniční síť.
Za celý rok 2006 stavební produkce stoupla o 6,6 procenta. Loňský růst byl přitom podle analytiků ovlivněn růstem české ekonomiky a teplým počasím v posledních měsících roku. Svaz podnikatelů ve stavebnictví přitom odhadoval celoroční růst stavebnictví na pět až šest procent. "Výsledek je lepší, než jsme čekali, pomohlo k tomu počasí letošní zimy, stavby se dokončily včas," řekl mluvčí svazu Miloslav Mašek.
Stavební společnosti tak mohly především díky letošní teplé zimě nabídnout řadě lidí práci. "I v zimě využíváme sezonní zaměstnance, ačkoliv obvykle je v tomto období nepotřebujeme. Řádově jde o desítky lidí," potvrzuje například Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska CZ.
"Boom stavebnictví, který je patrný především ve větších městech, a výdajů na budování infrastruktury, podporují nízké úrokové sazby a sílící příliv peněz z fondů Evropské unie," řekl Petr Dufek z ČSOB.
Hlavními důvody růstu stavebnictví jsou podle něj především rostoucí kupní síla obyvatel a dostupnost úvěrů na bydlení, které na konci roku dosáhly v případě obyvatel 371 miliard korun.
"Hospodářství je v dobré kondici, staví se z privátních i veřejných zdrojů, asi padesát procent zakázek má naše firma z veřejných zdrojů," doplnil k tomu mluvčí firmy Metrostav František Polák.
Nadprůměrně rychle rostoucí skupinou ve stavebnictví byla v roce 2006 podle analytičky Evy Zamrazilové z Komerční banky bytová výstavba, její podíl na celkovém stavebnictví se zvýšil na 18,7 procenta.
V mezinárodním srovnání je to ale stále nízké číslo, v Evropské unii je průměr 40 procent.
Podle údajů z Ředitelství silnic a dálnic se postavilo 69 kilometrů dálnic za 36,5 miliardy korun, předloni to bylo pouze 17 kilometrů.
Zatímco byty a silniční síť se stavějí ve velkém po celé republice, výstavba komerčních center se soustředí především do velkých měst, jako jsou Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové a Olomouc.
Investice do komerčních realit se v Česku meziročně zvedly zhruba o 45 procent. "Investoři nakoupili nemovitosti za více než 1,3 miliardy eur," uvádí se ve studii, kterou včera publikovala mezinárodní realitní společnosti Cushman & Wakefield. "Objem peněz investovaných do realit se za posledních pět let stupňuje. Investory na realitách v řadě zemí lákají dlouhodobé růstové vyhlídky a relativní stabilita," říká James Chapman z Cushman & Wakefield v Praze.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist