Českou poštu dnes nečeká příjemný den. Její pracovníci se naplno pustí do mapování největšího skandálu v historii společnosti.

Koncem minulého týdne objevili dělníci při přestavbě břeclavského nádraží 71 pytlů s nedoručenými dopisy z let 2001 až 2006. A pošta nyní zjišťuje, kolik zásilek lze ještě doručit, jaké jsou škody a kdo za tento skandál může.

"Podle odhadů bylo v pytlích na třiašedesát tisíc zásilek," upřesnil včera mluvčí společnosti Ivo Mravinac.

Soukromé dopisy, faktury či vánoční pohledy pocházely téměř z celého světa a směřovaly do okresů Břeclav, Hodonín a Uherské Hradiště.

Kvůli skandálu budou podle všeho padat hlavy. Minimálně na nižších úrovních. "Jednoznačně byla chyba u přímých řídících pracovníků. Nebyla tam prováděna důsledná kontrola," míní Jaroslav Navrátil, obchodní ředitel jihomoravského regionu.

O ztrátě sedmdesátky pytlů podle něj pošta nevěděla také proto, že si na nedoručné zásilky téměř nikdo nestěžoval.

Vedení zamýšlí podat také trestní oznámení na viníky. S aférou se musí společnost vypořádat co nejokázaleji: pošramocené renomé se totiž může projevit při privatizaci pošty, o níž má vláda rozhodnout příští rok.

Domnělí viníci však prozatím zůstávají neznámí. Stejně jako to, co je vedlo k ukrývání pytlů. Verze jsou dvě. "Buď si chtěl někdo jen ulehčit práci, nebo zásilky pravidelně vykrádal," dodává mluvčí Mravinac. Policie již hlásila, že mnoho obálek bylo otevřených.

Proti druhé verzi ale stojí fakt, že listovní zásilky obsahují jen zřídkakdy cennost. "Už není běžné, aby babička posílala vnučce stokorunu dopisem," říká mluvčí Mravinac.

nedorucena_posta.jpg