Peníze si do hrobu nevezmeš, na onen svět se nechodí s plnými kapsami… je spousta přísloví, která se týkají majetku a konce života a přímo vybízejí k tomu, aby si člověk užil za života co nejvíc. A utratil všechny peníze, co má.
Přes to všechno z průzkumů vyplývá, že většina lidí (z rodiny, kde je co dědit) očekává, že nějaký majetek přece jen po svých předcích zdědí. Například loňský průzkum Partners Banky a agentury Ipsos ve věkové kategorii 18 až 26 let potvrdil, že dvě pětiny dotázaných předpokládají, že dědit budou, další necelá třetina si není jistá. Že dědictví bude mít pozitivní vliv na jejich finanční situaci, a tedy i zabezpečení, předpokládá šest z 10 potenciálních dědiců. S tím, že nic nezdědí, počítá podle stejného průzkumu jen necelá čtvrtina mladých.
Je zkrátka patrné, že mladí lidé, kteří starým vyčítají ledasco – od vyluxování důchodového účtu, rostoucího schodku rozpočtu až po nedostupné bydlení – stále očekávají, že se staří alespoň po smrti podělí o to, o co se podle jejich názoru odmítají dělit za života.
Až na to, že to vůbec nemusí být pravda.
Co se dočtete dál
- Jaká je ochota různých generací odkázat majetek svým potomkům.
- Proč jsou ti nejstarší opatrní k podpoře mladých.
- Jaký bude mít dopad neochota starých se podělit o svůj majetek.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.