V centru Brna se včera objevily desítky plakátů s reprodukcí jedné z karikatur proroka Mohameda, které po otištění v dánských novinách vyvolaly vlnu protestů v muslimském světě i v evropských islámských komunitách.

Obrázek Mohameda, jenž má na hlavě místo turbanu bombu se zapáleným doutnákem, doplňuje text "Svoboda není zadarmo" a podpis Přátelé svobody slova.

Kdo plakáty vylepil, se neví. Členy islámské komunity v Brně plakáty překvapily. Žádné protesty ale nechystají. Radnice Brno-střed už plakáty nechala odstranit.

"Lidé, kteří to vylepili, se nás patrně snaží naštvat. To nás ale nerozhází," řekl ČTK člen islámské nadace, která působí při brněnské mešitě, Hani Baloush.

Ministerstvo zahraničí plakáty odsoudilo.

"Prorok Mohamed ve své době žádnou bombu neznal, je to čistý výsměch, a takové plakáty jsou proto podle mě projevem netolerance a agresivity těch, kteří je vylepili. Nemá to co dělat se svobodou slova," říká ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Podle muslimů není černý výlep plakátů hanobících Mohameda trestný, a tak kontaktovat policii nebudou.

Sama policie se ale už plakáty začala zabývat. "Plakát necháme posoudit znalcům a na základě toho kriminalisté rozhodnou, zda jde či nejde o trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů," vysvětlil mluvčí Bohumil Malášek.

Za černý výlep hrozí iniciátorům plakátové kampaně pokuta v přestupkovém řízení. Základní sazba je tisíc korun, v případě poškození objektu výlepem může dosáhnout až 50 tisíc korun. Pokutu lze ale uložit jen tomu, kdo je dopaden přímo při vylepování, řekl ČTK mluvčí radnice Brno-střed Roman Burian.

Karikaturu Mohameda a dalších jedenáct kreseb zveřejnil na podzim 2005 dánský deník Jyllands Posten a v následujícím roce je přetiskly deníky v mnoha zemích. Na kresby reagovali muslimové po celém světě mohutnými protesty, při nichž přišlo o život okolo 150 lidí.

HN_080320_05b_ctk.jpg