Spor o využívání růstových hormonů při chovu hovězího dobytka nemá ani po včerejšku jasného vítěze. Světová obchodní organizace (WTO) se sice v zásadě postavila na stranu Spojených států a Kanady, zároveň ale obě tyto země pokárala za to, jak přistupují ke svému rivalovi, tedy Evropské unii.

Spojeným státům a Kanadě se nelíbí, že nemohou do EU dovážet hovězí maso získané z dobytka, který se přikrmuje růstovými hormony. Dovoz zboží z unie proto zatěžují clem v řádu milionů dolarů ročně, což ale podle WTO nemohou činit jednostranně. Spor se vleče už 12 let a nejnovější závěry WTO jej asi hned tak neukončí.

Obě strany sporu na včerejší verdikt zareagovaly po svém a v zásadě se obě označily za vítěze. Bruselu WTO vytknula, že ani revize zákazu, která se opíral o nové vědecké poznatky, nebyla dostatečným důvodem k tomu, aby WTO zrušila požadavky druhé strany na uplatnění obchodních sankcí.

EU zakazuje růstové hormony a dovoz masa získaného pomocí hormonů už od poloviny 80. let. Jako argument unie uvádí, že tyto hormony zvyšují riziko rakoviny. Spojené státy a Kanada zákaz v roce 1997 napadly a o rok později jim WTO v zásadě dala za pravdu. Ve svém nálezu totiž uvedla, že zákaz není v souladu s obchodními pravidly, protože poznatky vědců o škodlivosti hormonů nejsou dost specifické.

Spor se točí kolem toho, zda USA a Kanada měly právo pokračovat v uplatňování obchodních sankcí namířených proti dovozu zboží z EU i poté, co Brusel v roce 2003 zákaz dovozu hovězího podrobil revizi. Unie se tehdy odvolala na nové vědecké poznatky, podle nichž je hovězí z dobytka krmeného růstovými hormony zdraví škodlivé.

Obchodní zmocněnkyně americké vlády Susan Schwabová na verdikt WTO řekla, že Evropané uplatňují zákaz, který je vědecky nepodložený.

"Je nejvyšší čas, aby Evropská unie začala plnit závazky," uvedla Schwabová. WTO. Evropská komise si naopak verdikt vyložila tak, že WTO sankce Američanů a Kanaďanů odsuzuje.

"Evropská unie proto žádá, aby Spojené státy a Kanada odvetná opatření zrušily," uvedla komise. Obě strany mají 60 dnů na to, aby se vůči verdiktu odvolaly. ilionu kanadských dolarů ročně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist