Elsinor 
Snímek: Visit Denmark

Jedna z nejproslulejších postav světového dramatu je sice zcela fiktivní, na Kronborgu však nechybí zvláštní expozice věnovaná právě Hamletovi. Kromě kostýmů z klasického i moderního provedení hry představuje také například cestu legendy - inspirující zřejmě "avonskou labuť“ - ze staré dánské kroniky Saxa Grammatika z konce 11. století, přibližuje dílo francouzského básníka a překladatele Francoise de Belleforest (1530-1583) a dramata Shakespearova předchůdce Thomase Kyda. Velký alžbětinec napsal svého Hamleta někdy na přelomu 16. a 17. století. Avšak teprve od roku 1816 se toto drama hraje pravidelně také v prostorách, do nichž je autor zasadil - na Kronborgu neboli Elsinoru.


Méně šťastní předchůdci
Počátky Kronborgu spadají až do dvacátých let 15. století, kdy zde král Erik Pomořanský nechal postavit mohutně opevněný hrad známý jako Krogen. Jeho poloha na břehu moře, v nejužším místě průlivu Öresund oddělujícího ostrov Sjaelland od Švédska, jej přímo předurčovala, aby hrál významnou roli při vybírání celních poplatků. Clo se tu inkasovalo až do roku 1857.
Samotnou pevnost Kronborg nechal postavit král Frederik II. v letech 1574 až 1585 ve stylu holandské renesance. Nahradil tak dřívější hrad Krogen. Roku 1629 se téměř celá pevnost ocitla v plamenech. Ohni unikla pouze kaple. Král Kristián IV. proto nechal Kronborg znovu vybudovat do podoby, v níž jej známe i dnes. Do původní krásy vyrostl pouhých deset let po požáru.


Dánský "blanický“ rytíř
V letech 1785 až 1922 byl hrad zcela pod vojenskou správou, dánská armáda jej využívala jako kasárna. Až do poloviny 19. století sloužil částečně dokonce i jako vězení. Roku 1924 začala rozsáhlá rekonstrukce, jež trvala celých 14 let. Kronborg tak byl sice zrestaurován do původní podoby, z originálního vybavení se ale příliš nezachovalo. Výjimku tvoří jen královská tapiserie od Hanse Kniepera a nádherně zdobené dveře, dílo Antona Meidinga. Hrad byl proto vybaven starožitným nábytkem z různých dánských muzeí, který umožňuje představu o tom, jak jeho interiéry vypadaly, když byl královským sídlem. Občas slouží k nejrůznějším reprezentačním účelům i oslavám stříbrných svateb královských párů. A když Öresundským průlivem proplouvá královská jachta Dannebrog, zdraví ji kanony z Kronborgu čestnou salvou. Na listinu světového kulturního dědictví UNESCO se Kronborg dostal až v listopadu 2000. V části hradních prostor dnes také sídlí Dánské námořní muzeum. Připomíná, že tato malá skandinávská země byla kdysi námořní mocností. Do dávné minulosti odkazuje v hloubi hradních kasemat rovněž socha spícího Holgera Dánského. Tento hrdina se měl vyznamenat v družině Karla Velikého v bojích se Saracény. Podle legendy se z dlouhého spánku probudí, až bude zemi nejhůře, a pomůže zahnat nepřátele Dánska.

JAROSLAV BERÁNEK

Jak se tam dostat
Do Kodaně se dostanete s leteckými společnostmi Sterling, Skandinavian Airlines nebo Sky Europe, případně s ČSA. Z Kodaně do Helsingoru pokračujte vlakem.


Informace
Kronborg je přístupný od listopadu do března denně kromě pondělí 11 - 15 hodin, v dubnu a říjnu 11 - 16 hodin a od května do září každý den 10.30 - 17 hod. Vstup do všech částí zámku činí 85 DKK (1 DKK = 3,4 Kč), pro mládež od 15 do 18 let 60 DKK a děti od 6 do 14 let platí 15 DKK.
Více informací: www.kronborgcastle.com , www.ses.dk , www.maritime-museum.dk

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist