Z venezuelského kakaa a z brazilského cukru pěstovaného portugalskými farmáři vyráběli belgičtí cukráři čokoládu již v 17. století. Tento příměr, který zazněl na prvním Fóru 2000, dokazuje již dávnou globalizaci a otevřenost Latinské Ameriky světu.

Společný jí není jen z latiny vycházející jazyk, ale i zásoby přírodních nerostů, početné obyvatelstvo i nezapomenutá koloniální minulost. Těžiště rozdílů spočívá ovšem v různé úrovni rozvoje. Zejména Brazílie má ambici hrát roli regionální velmoci. Jako jediná je dnes řazena do trhů Big Emerging Markets a do skupiny zemí BRIC, tedy těch, které představují čtyřicet procent populace planety a desetinu světového hrubého domácího produktu.

Brazilské ekonomice svědčí navíc světový růst cen komodit. Leží tam totiž největší rezervy železa, mědi, niklu či manganu. Rovněž produkce kávy, pomerančů, cukru či oceli patří mezi nejrozsáhlejší. Také to jsou důvody, proč Brazílie láká obchodníky ze všech koutů světa, včetně těch českých.

Tato země měla bohaté obchodní vztahy ještě s bývalým Československem, značky Jawa a Škoda tam mají stále jistý zvuk. Dnes je pro nás Latinská Amerika především dovozní oblastí; přestože v Brazílii fungují elektrárny, cementárny či různé průmyslové stavby se zařízeními českého původu, je konkurence ostatních investorů velice silná a trh je vzdálený. Přesto je zájem ze strany tuzemských exportérů patrný.

K nim se řadí i společnost Poldi Hutte. "Dlouhodobě vyvážíme devadesát procent našich výrobků, kovaných tyčí, téměř do celého světa, včetně Brazílie. Tato země patří mezi ty s vysokou úrovní rozvoje lidského potenciálu a dá se očekávat, že bude stále významnějším trhem pro evropské výrobce," říká obchodní ředitelka Monika Ryplová z Poldi Hutte.

Současně však upozorňuje na jistá specifika a rizika. "Do Brazílie exportujeme již řadu let, a přesto, že máme s naším obchodním partnerem dlouhodobě uspokojivé vztahy, stále se jedná o zemi se specifickým režimem, což přináší v obchodování i některá rizika. Navíc je to vzdálené teritorium a jakékoliv pochybení v průvodní dokumentaci může být pro firmu fatální. Proto je nutné využít všech dostupných možností, které pomohou snížit míru rizika a zajistit tak pro firmu včasné platby. Využíváme tedy dokumentární inkasa, kde jsou mezi předkládanými dokumenty konosamenty. Vzhledem k tomu, že jde o dispoziční dokumenty, nedostane se kupující ke zboží, dokud neakceptuje směnku. Jsme si samozřejmě vědomi toho, že zboží nemusí odebrat," dělí se o zkušenosti Monika Ryplová.

Takový model může fungovat u dobře zavedené spolupráce. U nových odběratelů i dodavatelů je však příhodnější zajistit si obchodní rizika tak, aby se platba uskutečnila včas a v plné výši či aby bylo zboží dodáno v dohodnutém termínu a kvalitě. Proto je vhodné používat dokumentární akreditivy.

Při exportu je důležité znát banku svého zákazníka, a to i přesto, že úroveň bankovního sektoru je v Brazílii srovnatelná se standardem bank vyspělých západních zemí. Šíře produktů, úroveň služeb a jejich dostupnost jsou velmi dobré. V každém stotisícovém městě je kromě lokálních bank zastoupena alespoň jedna z šesti největších bank. Tamní bankovní sektor čítá téměř 1200 různých institucí bankovního charakteru, přičemž prvních šest bank vlastní 57 procent celkových aktiv.

Největší bankou se čtyřmi tisíci pobočkami je Banco do Brasil, kde stát vlastní 68 procent. Za ní následují Banco Bradesco, Banco Itaú a Causa Economica Federal. Všechny poskytují celé spektrum nejen bankovních, investičních služeb, ale i dalších finančních produktů.

Pozici si na tomto trhu udržují i zahraniční banky. Zmínit lze Société Générale, mateřskou společnost Komerční banky, která nabízí veškerou šíři bankovních produktů prostřednictvím Banco SG Brasil, investiční služby přes specializované instituce FIMAT a spotřebitelské úvěry a kreditní karty poskytuje Banco Cacique a Banco Pecúnia.

Nehledě na proces konsolidace bankovního sektoru, který je nastartován, a rovněž pokračující privatizaci bank vlastněných vládou, je stále financování poskytnuté českou bankou pro brazilského kupujícího levnější. Jak ostatně potvrzují různé statistiky, poptávka po bankovních službách do latinskoamerických zemí roste, včetně exportního financování. To se využívá zejména při dodávkách strojů, přepravních zařízení, větších technologických či energetických celků, a při infrastrukturálních projektech.

-

Autorka je ředitelkou Financování obchodu a exportu Komerční banky

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist