Zeptat se u pohovoru uchazeče na jeho zdraví, věk, počet dětí či na to, zda kouří, může přivodit firmě velké problémy. Za takové "zakázané otázky" jí hrozí až desetimilionová pokuta a špatná pověst.

Otázky ohledně dětí či těhotenství odporují právu Evropské unie. "Často jsou však pokládány, ačkoli uchazečka není přijímána na práci, která je právním předpisem těhotným ženám zakázána," uvádí právník Bořivoj Šubrt.

Podle Kristiny Stiefelové z personální agentury Axial je další často pokládanou "zakázanou" otázkou věk uchazeče. Pokud jde o starší zájemce, bývá u nich problém se vůbec k pohovoru dostat. "Jsou vyloučení z výběrových řízení již po nahlédnutí do jejich životopisu," říká právnička Nataša Randlová. Na rozdíl od států na západ od českých hranic totiž uchazeči v životopisech běžně uvádějí datum narození a fotografii, i když nemusejí.

Do kategorie zakázaných témat patří finanční závazky vůči bankám. dále bezúhonnost, náboženské vyznání a filozofické přesvědčení či sexuální orientace. "Většinu zaměstnavatelů však tyto detaily ze soukromého života zájemců o práci nezajímají. Dle našich zkušeností se například na náboženské vyznání nebo sexuální orientaci zaměstnavatelé neptají," říká Nataša Randlová.

Firma se nesmí dotazovat ani na zdravotní stav, protože způsobilost zaměstnance k práci se prokazuje vstupní lékařskou prohlídkou. "Lze ovšem požadovat údaj, zda nejde o osobu se zdravotním postižením, kvůli naplnění povinného podílu těchto pracovníků," vysvětluje Bořivoj Šubrt.

Bez obav se ale zaměstnavatel může otázat, zda zájemce o práci nepobírá starobní důchod. "V takovém případě lze totiž sjednat pracovní poměr nejvýše na jeden rok," říká Bořivoj Šubrt.

Tabu je i kouření a koníčky


Nepřípustné jsou dotazy na národnost, rasový nebo etnický původ. Rovněž členství v odborových či jiných organizacích, případně politické postoje jsou pro zaměstnavatele tabu. "Protože to bezprostředně nesouvisí s uzavřením pracovní smlouvy, nemůže se zaměstnavatel tázat ani na zájmy a koníčky či na to, zda je uchazeč kuřák nebo nekuřák," upřesňuje Bořivoj Šubrt.

V seznamu zakázaných otázek však pro některé situace existují výjimky. Pokud je v zákoně přímo stanoveno, že danou práci nesmí vykonávat těhotné ženy, můžou zaměstnavatelé požadovat údaj o těhotenství. To platí i při přijímání lidí na některé vedoucí funkce, kde se vyžaduje doložení trestněprávní bezúhonnosti výpisem z trestního rejstříku. Vztahuje se to ale jen k některým trestným činům, například majetkovým nebo násilným.

Na zakázaná témata se však zaměstnavatel u pohovoru nesmí ptát ani nepřímo. Podle personalistky Jany Kastnerové jsou to například dotazy typu "Jaké jsou vaše životní hodnoty"? či "Jste typem ženy, která chce své děti vychovávat co nejdéle sama, nebo je pro vás důležité zůstat v kontaktu se svou profesí?". První z nich se může snažit zjistit náboženské vyznání či filozofické přesvědčení. Druhá vlastně zjišťuje, zda má uchazečka děti, případně kolik.

Pokud ten, kdo vede pohovor, položí některou z těchto otázek zájemci o práci, měl by respektovat, že uchazeč odmítne odpovědět. To by ho ale nemělo znevýhodňovat.

Pokuta až deset milionů


Pracovník, který se cítí požadováním nějakého údaje poškozen, může chtít, aby firma prokázala potřebnost této informace. Zaměstnavatel takové žádosti musí vyhovět. Uchazeč se navíc může obrátit se stížností na Úřad pro ochranu osobních údajů. Pokud kontrolou zjistí porušení zákona, má právo firmě udělit pokutu až do výše 10 milionů korun.

"Zaměstnavatelé by neměli zapomínat, že při pohovorech si také kandidát vybírá svého zaměstnavatele," radí Jana Kastnerová.

Porušování zákazu diskriminace prověřuje na podnět i úřad práce. Může podniku vyměřit pokutu do jednoho milionu korun.

Autorka je spolupracovnicí redakce


Zakázaná témata

Věk, zdravotní stav
Plánování rodiny, těhotenství, děti
Náboženství, filozofické přesvědčení
Sexuální orientace
Majetek, finanční závazky
Národnost, rasa, etnikum
Politické postoje
Členství v odborových organizacích
Trestněprávní bezúhonnost