Pražská burza včera posilovala a hlavní index PX uzavřel výš o 0,88 na 1471,4 bodu. Vzrostla většina nejsledovanějších cenných papírů obchodovaných v systému SPAD. O téměř šest procent si polepšily akcie pojišťovací skupiny VIG. Nedařilo se pouze těžební společnosti NWR.

Akcie VIG vzrostly o 5,71 procenta na 1017 korun. Výraznější nárůst zaznamenaly také akcie AAA Auto, a to o 2,41 procenta na 19,54 koruny. Akcie Erste Bank vzrostly o 2,16 procenta na 926,60 koruny.

Společnost ECM si polepšila o 1,14 procenta na 638 korun. Podle Josefa Němého z Komerční banky podstatná část propadu ceny této akcie v posledním roce byla dána spíše náladou trhu než hospodařením společnosti. Většinu objemu obchodů tradičně obstarala společnost ČEZ, která si v závěru připsala 1,61 procenta na 1387 korun za akcii. Naopak společnost NWR, majitelka těžařské OKD, odepsala 2,40 procenta a hodnota akcie jí tak poklesla na 509 korun.

Švýcarská UBS a německá Deu-tsche Bank, dvě největší investiční banky v Evropě, uklidnily investory prohlášením, že mají hotovosti dostatek a nebudou proto muset navyšovat dále kapitál. Akcie německého gigantu na to vyskočily o více než čtyři procenta a emise UBS si připsala přes tři procenta. Akcionáři se obávali, že UBS čekají další problémy. Banka kvůli potížím na finančních trzích odepsala z hodnoty aktiv již 37 miliard dolarů. Mnozí se také obávali toho, že potíže postihnou i Deutsche Bank, která se původně považovala za vítěze úvěrové krize.

Předseda UBS Peter Kurer v úterý večer ve švýcarském televizním vysílání uvedl, že banka podle jeho názoru nebude další kapitál potřebovat. Ve Frankfurtu pak na jeho slova navázala zpráva Deutsche Bank, která za 2. čtvrtletí očekává zisk. Manažeři Deutsche též uvedli, že se banka nemusí obracet na akcionáře s prosbou o další peníze, a investoři si tak oddechli.

UBS je největší obětí krize amerického hypotečního trhu, kterou způsobily nesplácené hypotéky pro méně spolehlivé klienty. Akcie švýcarské banky kvůli tomu klesly na desetileté minimum. Informované zdroje navíc minulý týden uvedly, že se UBS pokouší prodat v USA makléřské aktivity patřící kdysi pod značku Paine Webber. Mnozí to interpretovali jako potřebu UBS získat další finance a její akcie spadly o desetinu.

Deutsche Bank vyšla z krize relativně nepoznamenána vzhledem k tomu, že odepsala "jen" osm miliard dolarů, podobně jako Credit Suisse.

Protože se ale podmínky na trhu zhoršily, Deutsche bank se podle investorů mohla mezitím stát zranitelnější.