Čeština, angličtina, ale především zpěvná italština zněla včera pražským Retro klubem na Vinohradech. Režisér Roberto Faenza tu natáčel další scény filmu, jehož podkladem je román Michala Viewegha Případ nevěrné Kláry.

Poutavý i paradoxní příběh soukromého detektiva, jenž se kvůli špatnému rozhodnutí dostane do sledu událostí, které nezvládne, a končí zavražděn ve vlastní kanceláři, vzniká v italsko-české koprodukci s rozpočtem 4,5 milionu eur.

"Italská strana uhradila většinu nákladů snímku, který natáčíme v angličtině. Italská verze bude mít premiéru v březnu, s českou počítáme koncem příštího roku," řekl koproducent Rudolf Biermann ze společnosti In Film. Točí se na dvě kamery a většina členů štábu je česká. Poslední záběry vzniknou v Benátkách.

Italy oblíbený režisér

Hlavní mužskou roli v této krimikomedii na téma žárlivosti a intrik ztvárňuje sedmačtyřicetiletý skotský herec Iain Glen, držitel Stříbrného medvěda z Berlinale 1990 za výkon v psychologickém dramatu Tichý výkřik. Hrál například i ve filmech Gorily v mlze, Lara Croft: Tomb Raider a dvou dílech hororové série Resident Evil. V roli titulní hrdinky se objeví bývalá teenagerská Miss Evropy Laura Chiattiová, která hrála i v italském soutěžním snímku Ranní ptáče dál doskáče uvedeném letos v soutěži karlovarského festivalu.

Autorem scénáře, který měl původně převést na plátno Filip Renč, byl Michal Viewegh. Pak se dostal do rukou čtyřem italským scenáristům včetně režiséra samotného. "Dohodli jsme se s Michalem, že výsledný scénář necháme na nich. Anglickou verzi nabídneme na mezinárodním trhu," uvedl Biermann. Faenza, držitel dvou výročních italských cen David, je podle něj v Itálii velice známý.

"Publikum je zvyklé chodit na jeho filmy, běžně je vidí v kinech kolem 600 tisíc diváků, což umožní například distribuci ve 120 až 140 kopiích. Primárně se však zaměříme na italský a český trh. Už proto, že Viewegh je tu velmi populární. Navíc italské publikum uvidí na plátně spoustu historických pražských památek," doplnil.

Šestý Viewegh na plátně

Mezi představiteli menších rolí se objeví Aňa Geislerová, modelka Pavlína Němcová či Dorota Nvotová. "Po nezávislých projektech jsem dostala malou roli ve velkém snímku Edith Piaf, která mi otevřela dveře do dalších filmových projektů. Poprvé natáčím v Čechách s českým štábem. Sice v angličtině a s italským režisérem, ale jde to," řekla Němcová novinářům.

Italskou producentkou je Elda Ferriová, která produkovala oscarový snímek Roberta Benigniho Život je krásný.

Pro Viewegha bude Případ nevěrné Kláry šestým snímkem natočeným podle jeho předlohy. Převedeny na plátno už byly jeho romány Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Účastníci zájezdu a Román pro ženy. Jan Hřebejk uvede 9. října do kin snímek Nestyda, který natočil podle jeho Povídek o manželství a sexu.