laborator-mikroskop.veda-vyzkum__192x128_.jpgLátka, která by v budoucnu mohla být nadějí pro pacienty s nádorovým onemocněním lymfatických uzlin a chronickou leukémií, vznikla pod rukama českých vědců. Pokud se však během několikaletého testování ukáže, že funguje, hlavní zisk z prodeje nepůjde do Česka, ale do Ameriky.

Důvod je zřejmý: finanční riziko testování s nejistým výsledkem na sebe vzala americká firma Gilead Sciences, která s Ústavem organické chemie a biochemie, kde látka vznikla, spolupracuje.

Testy v Česku jsou levné

 

Američané za zkoušky na pacientech zaplatí přes jedenáct miliard korun.

"České firmy nemají tolik peněz, aby si mohly dovolit provést všechny fáze klinických testů. I farmaceutická firma Zentiva má generika, tedy léky, které již byly povoleny a testovány. Český originál se zde objevuje jen málo," říká Iva Pichová z Ústavu organické chemie a biochemie.

 

Čtěte také:

 

Přesto se Češi budou na testech podílet. První klinické zkoušky se uskuteční na vybraných českých pacientech na pěti hematoonkologických pracovištích.

"Zajímavé na tom je, že jde o objev českého vědce a že Američané tím uznávají české zdravotnictví za standardní. Testování v Česku je pro ně navíc levnější," uvádí předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Preparát na nádorová onemocnění z dílny chemika Antonína Holého byl zatím úspěšně zkoušen ve Spojených státech na psech. Nyní se má v první fázi testování ověřit, zda vůbec lze látku použít u lidí.

"Je to samozřejmě pro naše pracoviště prestižní záležitost. Také proto jsme na testování přistoupili. Běžně se u nás dělají pokročilejší fáze testování, kdy už se ověřuje účinnost léků a porovnávají se s již dostupnými," vysvětluje Jaroslav Malý, přednosta II. interní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde začne testování během srpna.

Dosud se podobně náročné testování provádělo v Americe. To, že se tato látka v současnosti testuje také v Česku, podle odborníků znamená, že je české zdravotnictví na dobré úrovni. Ale americká firma ke zkouškám v Česku měla prý více důvodů.

Peníze pro ústav

 

"Primární objev látky má kořeny v Česku a společnost Gilead Sciences má na Česko silné vazby, hlavně díky spolupráci s ústavem. Navíc nábor pacientů v USA je pro nás relativně omezený vzhledem k velkému počtu podobných klinických testů s mnoha novými onkologickými přípravky," uvedl již dříve pro HN Tomáš Cihlář z firmy Gilead Sciences.

Podle něj jsou navíc česká hematoonkologická pracoviště na špičkové úrovni a mají zkušenosti s mezinárodními klinickými zkouškami.

Profesor Holý se již může pochlubit mnoha převratnými objevy. Podílel se na přípravě látek pro pět virových léků, které dnes pomáhají lidem s HIV či se žloutenkou.

Díky jeho dřívějším objevům si nemůže Ústav organické chemie a biochemie na nedostatek peněz stěžovat. Za vydělané peníze nakupuje přístroje, nyní za jeden a půl miliardy bude rekonstruovat budovu. Navíc před dvěma lety podepsal s Američany pětiletou smlouvu, která každoročně ústavu zajistí milion dolarů.

Další peníze může ústavu přinést nyní testovaný preparát. Pokud ovšem budou jeho zkoušky úspěšné.

 

Testování českého léku

■ V Česku se zkouší látka GS-9219 z dílny českého chemika Antonína Holého. Je to přípravek proti rakovině lymfatických uzlin a chronické leukémii.

■ Testování platí americká firma Gilead Sciences a uskuteční se na klinikách v Praze, Hradci Králové, Olomouci a Brně.

■ Preparát byl zatím úspěšně odzkoušen v USA na psech. Teď bude testován na pacientech.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist