Ztráta nebo ukradení platební karty znamená velké komplikace. Jejímu držiteli hrozí, že přijde o všechny peníze, které na účtu má. Pokud si ale sjedná pojištění proti zneužití platební karty, může mu banka uhradit škodu až do výše 200 tisíc korun.

Pojistné limity se u jednotlivých bank liší a závisí na tom, kolik jste ochotni platit na pojistném. Roční pojistné se pohybuje od několika stokorun do 1300 korun. Například nejlevnější pojištění platební karty u České spořitelny přijde na 150 korun ročně. Za to vám banka uhradí maximální škodu 10 tisíc korun. Sjednáte-li si dražší pojištění, uhradí vám banka škodu mnohem vyšší. Například při ročním pojistném 1300 korun kryje ČSOB škodu až 200 tisíc korun.

Pojištění proti zneužití karty lze získat i zdarma. Raiffeisenbank ho poskytuje k embosovaným kartám vydaným v tomto roce automaticky. Ochrání vás před škodou do 10 tisíc korun. U starších typů karet si lze pojištění dokoupit.

Kartu okamžitě zablokujte

Ať už jste pojištěni nebo ne, musíte při ztrátě či ukradení neprodleně zavolat do vaší banky a kartu zablokovat. Operátor po vás bude chtít, abyste se identifikovali svým rodným číslem. Pokud máte kartu pojištěnu, nebudete za blokaci platit žádné poplatky. Jinak si za tuto operaci banky účtují u neembosovaných karet až 250 korun, u embosovaných nejčastěji 2000 korun.

Informace o tom, jak ztrátu karty nahlásit, bývají ve smlouvě o vydání karty. "Každý náš klient spolu s kartou obdrží informační kartičku s telefonními čísly, kam se obrátit v případě její ztráty nebo odcizení," říká například Petr Žibřid, ředitel oddělení marketingu ve Volksbank CZ.

Po nahlášení ztráty každá banka přebírá odpovědnost za další peněžní transakce uskutečněné touto kartou. U nepojištěné karty je to u většiny bank od půlnoci dne, kdy klient blokaci nahlásil. U pojištěné ovšem dříve, nejčastěji tři dny před blokací. To znamená, že pokud jste kartu ztratili v pondělí, někdo z ní tentýž den vybral peníze a vy to zjistili až ve středu, škodu vám banka uhradí.

Česká spořitelna přitom ručí i za neoprávněné transakce ztracenou nebo odcizenou kartou, která není pojištěna. A to za částky přesahující 4500 korun ve lhůtě 48 hodin před blokací. "Tato garance se vztahuje na všechny transakce, avšak bez použití PIN," říká Pavla Plachá z České spořitelny.

Pokud nemůžete kartu zablokovat telefonicky, můžete to provést osobně na kterékoliv pobočce vaší banky. Krádež či ztrátu karty doporučují banky také hlásit policii.

Policejní protokol budete určitě potřebovat, pokud jste se stali obětí přepadení a pachatel od vás vymáhal PIN pod pohrůžkou násilí. Bez policejního protokolu totiž většina bank neoprávněné transakce s použitím PIN nehradí. Výjimkou je pouze Raiffeisenbank. "Základní pojištění se vztahuje i na transakce, ke kterým pachatel použil PIN a získal ho i bez pohrůžky nebo užití násilí," uvádí Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

PIN nikdy nemějte poznamenaný na kartě nebo na papírku blízko karty. Raději ho noste v hlavě.

Pojištění platební karty se vztahuje i na ukradení hotovosti při přepadení. U dražších variant pojištění dostanete zpět až 10 tisíc korun, většinou však polovinu.

Novou kartu vám banky připraví k vyzvednutí obvykle do pěti až sedmi dnů a pošlou nový PIN. "My vydáváme novou platební kartu do dvou dnů od podání žádosti," říká mluvčí GE Money Bank Blanka Bělovská.

Dostanete peníze za klíče

Pojistit platební kartu může klient osobně na přepážce, telefonicky nebo přes internet. Před sjednáním smlouvy zvažte, jak vysoký obvykle míváte zůstatek na účtu a podle toho zvolte nejvhodnější pojistný limit.

Pojištění platí rok a prodlužuje se automaticky. Pokud došlo ke ztrátě nebo odcizení platební karty, pak pojištění zaniká půlnocí toho dne, kdy byla blokace nahlášena bance.

Všechny banky hradí v rámci pojištění také náklady na vyhotovení nových osobních dokladů včetně fotografií. Často to bývá do limitu pět tisíc korun, ale u ČSOB jsou to pouze dva tisíce.

Banky také proplácejí výdaje na výrobu nových klíčů od domu či bytu. U BAWAG Bank je to do limitu 2500 korun, u Komerční banky do pěti tisíc. ČSOB uhradí účtenky od zámečníka do čtyř a Citibank do tří tisíc korun. Pojištění se vztahuje také na nákupy provedené prostřednictvím internetu.


080811_23.gif