Anglický režisér Peter Greenaway přijede do Prahy osobně uvést svůj nový film Rembrandtova Noční hlídka. Dnes vpodvečer uspořádá v pražském kině Lucerna "masterclas", na níž představí svou tvorbu a technologické postupy.

Slavnostní premiéra filmu za jeho účasti se uskuteční zítra večer na stejném místě. Obě akce jsou přístupné veřejnosti.

Hlavní roli ve filmu Rembrandtova Noční hlídka ztvárnil Martin Freeman.

Příběh začíná v roce 1642, kdy je Rembrandt van Rijn už jedním z předních evropských malířů. Okolo zuří válka, ale jemu se daří velmi dobře. Jeho žena Saskie a jeho agent ho přesvědčí, aby portrétoval skupinu amsterodamských měšťanů, kteří vytvořili jakousi polovojenskou milici. Malíři se to příliš nezamlouvá, a když odhalí, že se za společenstvím skrývají úklady, vražda a pokrytectví, rozhodne se do obrazu ukrýt pravdu. Vykreslí proto své chlebodárce tak, jak si podle něj zaslouží.

Greenaway je jedním z nejexcentričtějších britských režisérů. Původně studoval malířství, filmy začal natáčet v roce 1966. Zabývá se filmem a výtvarným uměním v mnoha směrech včetně snímků experimentálních a knižních ilustrací. Byl rovněž kurátorem výstav a psal pro divadlo i operu.

Jeho díla jsou pravidelně zařazována do soutěží prestižních filmových festivalů v Cannes, Benátkách nebo Berlíně. Jeho první celovečerní hraný film Umělcova smlouva, dokončený v roce 1982, mu přinesl velký mezinárodní ohlas kritiků.

Reputaci tohoto filmaře ještě potvrdily filmy jako Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec nebo Prosperovy knihy, originální adaptace Shakespearovy Bouře. Snímek Rembrandtova Noční hlídka je prvním celovečerním filmem, který natočil od roku 1999.