081111_HX_25_martin_havelka.jpgFirma Vigour je jedním z největších zaměstnavatelů v oboru informačních a komunikačních technologií v ČR. Zaměstnává téměř tisíc specialistů, které pronajímá svým klientům z oboru IT.


Mohl byste popsat, jak přesně fungují vztahy se skupinou Unicorn?

Ze skupiny Unicorn jsou pro nás nejvýznamnějšími partnery Unicorn Systems a NeatCode. Naším úkolem je průběžně alokovat na jejich projekty správné lidi a poskytovat projektům odpovídající zázemí v našich vývojových centrech. To nám umožňuje pracovat s našimi lidmi na tom, aby měli zajímavou kariéru v IT a mohli růst. Nemůže se stát, aby z nich i po pěti letech byli junior vývojáři, ale mají příležitost stát se softwarovými architekty, projektovými manažery a zastávat další špičkové pozice.


Kde zaměstnance berete, jde stále převážně o absolventy vysokých škol?

Před pěti lety byla značka Vigour synonymem pro nábor na vysokých školách. To už dnes dávno neplatí. Sice s vysokými školami spolupracujeme stále a máme zájem si tam vyhledávat nové talenty z řad aktuálně studujících i absolventů, ale vzhledem k tomu, jaké pozice na projektech obsazujeme, u nás pracují desítky až stovky elitních odborníků z tuzemské IT branže. Vždy nám jde o to, aby navázaná spolupráce byla skutečně dlouhodobá. Pro mě není zajímavé někoho zaměstnat na měsíc na brigádu, není pro mě zajímavé se bavit o spolupráci kratší než jeden rok. Za tu dobu se člověk rozkouká a teprve se dostává do stavu, že má šanci se kvalitativně posunout někam dál. Pro mě je spolupráce se zaměstnancem zajímavá, když spolu hovoříme o horizontu tří, pěti a více let. Lidé se mohou posouvat nejen v rámci firmy, ale mezi těmi nejlepšími si například i Unicorn vybírá potenciální ředitele divizí a streamů a lidi do své manažerské struktury. Jde o pozice, na které by se uchazeč zvenčí nemohl dostat.


S vaší firmou souvisí unikátní systém kontinuálního vzdělávání. Můžete jej nějak přiblížit?

Vzdělávání u nás má několik stupňů. Když bychom začali "zespodu", máme program pro juniory, tedy pro lidi, kteří ještě nemají téměř žádnou praxi. Na klasická náborová školení, jejichž cílem je dostat člověka do firmy a aklimatizovat ho, navazuje tzv. hatchery, kdy pro typové pozice nabízíme komplexní program, který trvá několik týdnů a připravuje daného člověka pro práci na reálných projektech. Pro absolventy z univerzit totiž často bývá konfrontace s realitou IT projektů dosti tvrdá. Cílem hatchery tedy je připravit člověka na pozici vývojáře, testera, analytika, případně na některé další. Připravit ho tak, aby nejen zvládal potřebné technologie, ale aby se naučil pracovat v týmu, kooperovat s kolegy, kteří zastávají jiné role, aby uměl správně reportovat a byl schopen být řízen. Když člověk projde hatchery, začne získávat praxi na jednotlivých projektech a vedle toho se může účastnit široké nabídky kurzů, kterých vypisujeme kolem tří set ročně. Vedle technologických kurzů máme manažerské a soft skills kurzy. Zaměstnance posíláme na kurzy podle jejich kariérního plánu, ale mají možnost se přihlásit i na jakýkoli jiný kurz, ať už technologický nebo manažerský, pokud je to kapacitně možné.


Kolik pracovního času stráví lidé z Vigouru na školeních?

Naším cílem je, aby naši odborníci měli šanci strávit pět až deset procent pracovního času vzděláváním. Samozřejmě se to nedá konstatovat paušálně, protože ne každý má zájem růst a tolik na sobě pracovat, takže šanci pak dáváme více těm, kteří příslušný potenciál mají. Další možností, jak získávat praktické zkušenosti, je podílet se na výuce jednotlivých kurzů jako lektoři. Tam mohou zájemci získávat úžasné zkušenosti, jak prezentovat i jak se zlepšovat po odborné stránce. Ne nadarmo se říká, že nejlepší způsob, jak se něco naučit, je začít to učit ostatní. Zároveň spolupracujeme s Unicorn College, kde řadu kurzů vedou naši nejlepší zaměstnanci, kteří mají výborné know-how pro daný obor.


Zastavme se u Unicorn College. Je tam i naopak nějaký exkluzivnější vztah, co se týká náboru nových pracovníků?

V rámci partnerské spolupráce má Vigour s Unicorn College dohodu, že můžeme oslovovat studenty s nabídkou pozic na našich projektech. Dohodli jsme se, že budeme jedním z hlavních parterů, který bude naplňovat vizi spojení výuky s praxí. Pokud mají studenti zájem a pokud na to mají, tak pro nás mohou pracovat jako naši standardní zaměstnanci na part time. Zároveň podporujeme, aby na Unicorn College studovali naši zaměstnanci, kterým přispíváme na školné.


Nyní máte čtyři vývojová centra v Česku a pak po jednom v Bratislavě a v Moskvě. Vidíte v ČR prostor pro otevření nějakého dalšího centra?

To je závislé na situaci na trhu IT a poptávce po lidech. Máme vytipované lokality, kam se dál rozšiřovat, jakmile bude jasné, že stávající centra poptávku po odbornících na IT neutáhnou. Nyní ale trh IT prožívá tak dynamické období, že si netroufnu říci, jak brzy budeme zakládat nové vývojové centrum.


Jaké jsou základní podmínky, aby někde vzniklo vaše vývojové centrum?

Jednou z klíčových vlastností daného města je, aby tam byla nějaká technická univerzita s IT oborem, která má dobré reference z hlediska kvality studentů a je schopná generovat dostatek absolventů. Pak je to samozřejmě i otázka regionálního uspořádání. Dnes působíme v Plzni, Praze, Hradci Králové a Brně, takže samozřejmě další centrum budeme zakládat v takovém regionu, aby to bylo v rámci ČR vyvážené. Důležité také je, jaké koncové zákazníky mají v jednotlivých lokalitách naši klienti.


Uvedl jste, že je nyní na trhu turbulentní doba. Můžete svůj výrok nějak přiblížit?

Určitě se dá říci, že za poslední měsíc či dva se situace na IT trhu velmi změnila. Softwarové společnosti narazily na fakt, že jejich klienti z komerční sféry začali silně přehodnocovat své interní rozpočty na jednotlivé služby včetně IT. Zpomalil se obrovský růst poptávky po IT specialistech, který jsme zaznamenali v posledních dvou až třech letech a na trh se dostává větší množství lidí s menšími zkušenostmi, které IT firmy dosud přeplácely. Já takový vývoj vítám, protože dojde k daleko většímu rozlišení skutečně kvalitních specialistů s potenciálem, kteří jednou do elity dorostou, od těch, kteří hledají relativně snadnou práci za hodně peněz a nechtějí na sobě pracovat. Vzroste tak zdravý tlak na kvalitu, kterou my rozhodně můžeme nabídnout.

-

mbk


Martin Havelka (31) vystudoval obor podniková ekonomika a management na VŠE v Praze. Od roku 2000 působil ve společnosti Unicorn, kde byl zodpovědný za vybudování a řízení jednotky podpory obchodu. Od roku 2006 je ředitelem společnosti Vigour.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist