Větší pružnost pracovního trhu a podpora českých exportérů, to jsou dva hlavní prvky záchrany české ekonomiky před globální krizí. Pro internetový ekonomický deník iHNed to včera uvedl český premiér Mirek Topolánek.

"Chtěli bychom rozpočtovou a hospodářskou politikou vytvářet prostor pro nízké úrokové sazby, podpořit tím investice a export, které budou ochlazováním ekonomiky ohroženy nejvíce," uvedl předseda vlády.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska se tento plán spustí v případě, že růst HDP Česka v příštím roce klesne pod dvě procenta. Na takový propad ale nechce čekat ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, jeho limitem jsou tři procenta.

"Potřebné flexibility pracovního trhu chceme dosáhnout změnou zákona, a to vytvořením specifické kategorie částečných pracovních úvazků prostřednictvím slevy ze sociálního pojištění. K tomuto kroku dojde, pokud růst HDP země klesne pod tři procenta," řekl HN Nečas.

Je přesvědčen, že snížení odvodů na sociální zabezpečení v době krize přesvědčí zaměstnavatele, aby lidi nepropouštěli. Nyní na tento účel platí firmy 26 procent superhrubé mzdy.

"Jde o komplex legislativních opatření, vláda jej již schválila a jsem přesvědčen, že sněmovnou projde. V platnost může vstoupit na jaře příštího roku. Již 19. listopadu vláda schválila takzvaný prorodinný balíček, další souhrn opatření podporujících občany v případě krize," dodal Nečas.

Zvyšování exportní schopnosti firem se má podle premiéra týkat hlavně menších a středně velkých podniků a jejich možnosti dosáhnout na úvěry.

"Velké firmy si nějak poradí, nicméně vytěsňování privátního úvěrování, vytěsňování úvěrů pro domácnosti a pro malé a střední firmy bude jedním z průvodních jevů následujícího období," uvedl Topolánek.

Podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty je stát připraven exportérům pomoci především výhodnějšími úvěry. Exportéři však za účinnou pomoc považují levnější elektřinu.

"Zbytečně se zvyšují ceny energií, elektřiny i plynu. To vadí bez rozdílu všem exportérům, ale i všem firmám vyrábějícím pro domácí trh, i všem občanům. Bylo by pochopitelné, kdyby se cena elektřiny zvedala kvůli tomu, že je dodavatel v krizi. Je však neodpustitelné, souhlasí-li stát jako majoritní vlastník společnosti ČEZ se zdražením jen proto, aby monopolní firma mohla expandovat do Rumunska. To je schizofrenní stav, na jedné straně zlevnění úvěrů, které na druhé straně pohltí růst cen," prohlásil předseda Asociace exportérů Jiří Grund.