- Vyjednávání o platech budou letos náročná a dlouhá

- Skoro 70 procent firem končí podle průzkumu pro HN s rozšiřováním výroby či expanzí


Zlaté časy české ekonomiky končí. V příštím roce budou české firmy šetřit - více než sedmdesát procent podniků omezí své plánované investice a nebude rozšiřovat výrobní kapacity.

Více než čtvrtina podniků pak sáhne k propouštění. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu Hospodářské komory pro HN.

Se stagnujícími platy přijde i konec třináctých platů. S jejich vyplácením v příštím roce počítá jen 28 procent firem. Třináct procent podniků pak počítá i se snížením prémií. "Firmy musí šetřit. Poškodila je silná koruna a musí seškrtat mzdové náklady. To se dá udělat propouštěním nebo nepřidáním," říká David Marek ze společnosti Patria Finance.

Boje s odbory budou tuhé

Složité bude také vyjednávání o mzdách pro příští rok. "Chceme reálný růst mezd tři až čtyři procenta. Jsou firmy, které na tom jsou špatně, ale naopak jsou obory, kterým se daří. V řadě firem ale ještě kolektivní vyjednávání nezačalo," řekl Štěch.

Vyjednávání už ale probíhá například v mladoboleslavské Škodě Auto, kde se platy domlouvají na další dva roky. "Vyjednávání už začalo," říká mluvčí automobilky s tím, že více situaci nechce komentovat. Vyjednávání o platech ve Škodovce bývají dlouhá a posledně dokonce vyústily ve stávku. Ta by však letos automobilce neměla příliš vadit. Firma totiž kvůli poklesu zakázek už několikrát výrobu zastavila a odstávka ji čeká i na konci roku.

Ve společnosti Arcelor Mittal bylo dokonce kolektivní vyjednávání přerušeno. "Bude se v něm pokračovat až po novém roce. Platnost stávající kolektivní smlouvy je do konce března," řekla mluvčí firmy Věra Breiová.

Další hrozbou pro odboráře i zaměstnance je propouštění, ke kterému podle průzkumu plánuje sáhnout necelá třetina firem.

"Propouštění se bráníme, ale je možné, že bude nevyhnutelné," řekl Kvido Štěpánek z Isolit Bravo.

"Propouštíme 425 lidí, ale díky platné kolektivní smlouvě dostanou všichni zaměstnanci, kteří odejdou do konce roku i čtrnáctý plat," říká Pavel Roman, mluvčí společnosti Bosch Diesel.

Expanzi vystřídá útlum

Pryč je také doba, kdy firmy lákalo rozšiřování do ciziny. Podnikatelé spíše sníží výrobu nebo uzavřou pobočky. Pět procent z oslovených společností nich ale dokonce své firmy kvůli krizi zavře celé provozy.

"Populární" jsou i odstávky výroby. Například v letňanské Avii zavřou linky od poloviny prosince až do konce ledna. Podobně v kopřivnické Tatře budou celé první čtvrtletí pracovat jen tři týdny v měsíci.

"Firmy omezují své investice a vypouštějí i projekty, které byly předjednané. Pro příští rok by bylo těžké chystat nějaké rozšíření," říká Jaroslav Hořínek finanční ředitel strakonického Fezka.

081128_16ap.jpg