Přesvědčovat lidi, že nadváha není jen kosmetický, ale i zdravotní problém, už není nutné. Všichni víme, že kila navíc s sebou nesou rizika hypertenze, ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu, cévní mozkové příhody, diabetu 2. typu, perspektivu potíží s klouby a řadu dalších neduhů. Méně už se hovoří o tom, že nadváha a obezita komplikují lidem i cestu k rodičovství. Podle nedávného výzkumu je nadváha a obezita dokonce jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti v Česku. Až třiceti procentům žen by totiž k otěhotnění pomohla pouhá změna jídelníčku. Tak vyzněly závěry analýzy brněnského Centra asistované reprodukce při Fakultní nemocnici Brno. Nadměrné zvětšení tukové tkáně vede k poruchám cyklu, pro gynekology je navíc u obézních žen mnohem náročnější provést umělé oplodnění. Nadváha a obezita zhoršují tvorbu vajíček, zvyšují riziko předčasného potratu, císařského řezu, cukrovky a vysokého tlaku v těhotenství.
Chcete dítě? Zhubněte!
Ženy s nadváhou přijde dráž i léčba neplodnosti. Některé z nich totiž musejí brát kvůli vyšší váze dvojnásobné až trojnásobné dávky hormonů, pojišťovna ale platí jen základní dávku, takže není výjimkou, když žena doplácí až 60 tisíc korun. Tyto výsledky potvrzují dřívější studie prováděné v zahraničí. Například v USA odborníci přišli na to, že ženy s nadváhou mají pouze 60procentní šanci otěhotnět, ženy s indexem tělesné hmotnosti (BMI) nad 35 dokonce jen 30procentní. Bylo také prokázáno, že riziko spontánního potratu se zvyšuje zároveň s rostoucím BMI.
Brněnští lékaři doporučují ženám s nadváhou a těm, které jsou obézní, aby nejprve s pomocí odborníků upravily jídelníček a pak se teprve obracely na odborníky na umělé oplodnění. Ženám s BMI nad 25 doporučují půl roku před plánovaným otěhotněním zamířit k nutričnímu terapeutovi, který jim sestaví vhodný režim. Kromě zbytečného lékařského zákroku jim to může ušetřit i peníze.
Týká se to i mužů
Také muži, kteří holdují sytým a tučným jídlům, neohrožují jen svou štíhlou linii, ale i plodnost. Na konferenci v Barceloně věnované reprodukci a embryologii to nedávno uvedli vědci z univerzity ve skotském Aberdeenu. Podle agentury AP představili studii, podle níž mají obézní muži horší kvalitu spermatu než ti s normální váhou. Obézní muži mají až o 60 % vyšší pravděpodobnost nízké koncentrace spermatu než muži s normálním BMI. n
lík
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist