Když rušit zdravotnické poplatky, tak všude stejně, vzkázal včera hejtmanům ČSSD šéf Antimonopolního úřadu (ÚOHS) Martin Pecina.

Podle něj kraje zatím přesně nevědí, jak systém vracení poplatků vyřeší. Z pohledu Pecinova úřadu je ale "nejčistší" variantou vracení poplatků ze všech typů nemocnic, anebo vracení jen z krajských nemocnic s tříletým limitem 200 tisíc eur (přes pět milionů korun) na jednu nemocnici.

"Společný postup by byl jednodušší z pohledu zákona o veřejné podpoře i dalších zákonů," uvedl Pecina. ÚOHS má ovšem v oblasti veřejné podpory jen konzultační úlohu, o případném povolení veřejné podpory rozhoduje Evropská komise. V Pecinou navrhovaných případech by ale EK nic schvalovat nemusela - limit 200 tisíc eur totiž pravidlům podpory odpovídá.

Potíž může být v tom, že kraje počítají na poplatky s mnohem vyššími částkami. Například Jihomoravský kraj vypočítal roční částku na 75 milionů korun pro osm nemocnic. "Řada zařízení se do problémů nedostane vůbec, protože vybírá tak málo poplatků, že jim bude stačit těch pět milionů na tři roky," míní ale Pecina. Na jednání s ním nakonec kvůli pracovnímu vytížení nepřišel žádný z hejtmanů. Poslali za sebe úředníky, kteří se problematice věnují.

ČSSD oznámila záměr zrušit poplatky v krajských nemocnicích už před říjnovými volbami. Teď chce jedno z hlavní hesel své předvolební kampaně naplnit.

Od letošního ledna lidé platí 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částkou je zpoplatněna i položka na receptu. Za den v nemocnici dají pacienti 60 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun.