081218_EX_26a_R.jpgÁzerbájdžánská agentura na podporu exportu a investic (AZPROMO) vznikla v roce 2003 jako iniciativa státu a soukromých podnikatelských subjektů a založena byla Ministerstvem pro hospodářský rozvoj. Působí tedy jako spojující článek mezi investory, podnikateli a vládou. V jejím čele stojí Emil Majidov. "Na začátku jsme AZPROMO vnímali spíše jako experiment, ale nakonec jsme sklidili úspěch. Cílem naší agentury je zvýšit konkurenceschopnost ázerbajdžánského soukromého sektoru, a to tím, že podporujeme obchod a investice. Hlavní oblastí našich aktivit je momentálně podpora investic a exportu v plynárenství a v ropném průmyslu," říká prezident AZPROMO Emil Majidov, který magazínu Exportér poskytl rozhovor.

Exportér: Můžete říci, v jakých sektorech vidíte největší potenciál pro zahraniční investory?

Určitě v odvětví energetiky. Jsme surovinově bohatí a vyrábíme dostatek elektřiny, čímž nejen že pokryjeme domácí potřebu, ale i vyvážíme. Za slibnou považuji i oblast alternativní energie, jako je větrná, geotermální či solární energie. Po ropném průmyslu směřují investice nejvíce do telekomunikací a ICT sektoru. Tady vláda realizuje několik projektů a plánuje vypustit náš první satelit s cílem snížit náklady v telekomunikacích.

A pak je tu stavebnictví. Baku je vzkvétající město a jen vloni se zde proinvestovalo více než osm miliard dolarů. Nyní se tu realizují obrovské realitní projekty, rezidenční a komerční, jako jsou hotely a obchodní centra. Neměli bychom opomenout turismus. Jsme pohostinný národ a naše země návštěvníkům nabízí pláže Kaspického moře i zasněžené vrcholy Kavkazu. Vzhledem k tomu, že turistický sektor není ještě zcela rozvinutý, vidím i v něm potenciál pro investory.

Exportér: Kromě satelitu jaké další projekty vláda připravuje?

Máme několik projektů v oblasti infrastruktury, jako jsou stavby a opravy železnic, dálnic, přístavů a letišť. Hodně investujeme do zlepšení stavu silnic po celé zemi. Nové silnice se staví z Baku do Ruska a Gruzie. V Baku se plánuje nebo už staví nové mosty a průjezdy. Další projekt, který podporuje vláda, je stavba větrného parku poblíž Baku.

Exportér: Jak ale chcete přilákat investory do Ázerbájdžánu? Co investiční pobídky?

Měli jsme zajímavý rok. Letos Světová banka vyhlásila, že Ázerbájdžán je globálně nejlepší reformní země. V její publikaci Doing Business naše země poskočila na žebříčku hodnocení založení a provozu společnosti z 97. na 33. místo. To představuje vůbec největší skok v historii této klasifikace. Co se týká investičních pobídek, daňové prázdniny nabízíme jen v zemědělském sektoru. Nicméně vláda jistě sníží daně. Plánujeme také různé daňové pobídky ve speciálních ekonomických zónách.

Vláda otevřela trh pro zahraniční investory a předložila nové zákony a předpisy, které mají podpořit investice. Zahraniční investor tak může podle zákona investovat ve všech sektorech, které jsou otevřené pro místní investory. A to jsou skoro všechny. To samé platí při privatizaci státního májetku. Cizí investoři nepotřebují zvláštní povolení či registraci, aby se zúčastnili privatizace. Zahraniční investory také vítáme v bankovním sektoru, neboť v něm vláda již zrušila veškerá omezení. Omezení pro cizí firmy existují jen pro záležitosti národní bezpečnosti, což je platné ve většině zemí.

Exportér: Jak jsou však zahraniční investice v Ázerbájdžánu zajištěny?

Jsme politicky stabilní země s nízkou mírou kriminality a rychlým ekonomickým růstem. Přirozeně, že máme legislativu, jako je zákon o investicích a zákon na ochranu zahraničních investic. Jsme také členem koalice v boji proti terorismu. To vše slouží k tomu, aby zahraniční investice byly u nás bezpečné.

Exportér: Ano, ale jakým případným problémům by mohl být investor vystaven?

Myslím si, že největší překážkou je nedostatek informací o podnikatelské kultuře a příležitostech v Ázerbájdžánu. Jako agentura na podporu investic se však musíme často zabývat záležitostmi, které nepatří do našeho oboru. Jedná se například o průzkum trhu a jeho zvláštnosti. Tím ale získáváme značné znalosti o našem a sousedních trzích, což může být užitečné pro naše zahraniční partnery. Musím ale říci, že existují země, které mají perfektní legislativní základ pro zahraniční investory, ale nikdo o ně nemá zájem. Nebo jsou země, které jsou extrémně přítažlivé, ale rizikové, a investoři se tam proto nehrnou. V Ázerbájdžánu máme i zdroje i příležitosti a pracujeme na reformách legislativy. To je unikátní kombinace.

Exportér: I v ekonomicky nejotevřenější zemi se může investor dostat do potíží, pokud nezná místní zvyklosti a formy komunikace. Na co musí dbát v Ázerbájdžánu?

Náš oficiální jazyk je ázerbájdžánština, což je příbuzný jazyk s turečtinou. Mnoho lidí však u nás mluví a rozumí rusky a většina podnikatelů ovládá angličtinu. Pokud si nejste jistý, jaké má váš protějšek jazykové vybavení, doporučil bych investovat do tlumočníka. Každopádně mluvte pomalu a jasně. A potvrďte úmysly, závěry a dohody. Pokud nejste expertem a dobře rozumíte místní citlivosti, poradil bych vám, abyste nediskutoval o náboženských otázkách. Ázerbájdžán je muslimská země, ale každý má jiné náboženské hodnoty. Určitě bych radil nestanovovat lhůty nebo vyvíjet tlak. Tím byste se nedostali daleko. A buďte si vědomi toho, že Ázerbájdžánci jsou obratní podnikatelé, kteří se v mezinárodním obchodu dobře vyznají. Ale vždy uvítají nové nápady a přátele.

Exportér: Má obchodní strategie Ázerbájdžánu prioritní země?

V současné době aktivně obchodujeme s dalšími zeměmi SNS, jako je Kazachstán, Turkmenistán, Gruzie a Rusko. V Evropské unii jsou našimi hlavními partnery Itálie a Německo, jinak máme obchodní vztahy s USA, Čínou nebo Íránem. Celkem obchodujeme se 140 zeměni.

Exportér: A jak byste hodnotil obchodní vztahy s Českou republikou?

Kromě toho, že obchodní obrat mezi našimi zeměmi v roce 2007 činil 20 milionů USD, snažíme se povzbudit ekonomické vztahy. Naše velvyslanectví v Praze je již v plném provozu. A během návštěvy ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga v Ázebájdžánu v červenci letošního roku jsme zorganizovali obchodní fórum pro naše a české podnikatele. Pokud vím, došlo tam i k několika obchodním dohodám. Jinak spolupracujeme s CzechTrade a CzechInvest.

Doufáme, že se můžeme od nich učit a chceme společně vytvářet nové obchodní příležitosti.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist