Potraviny letos nezpůsobí v peněženkách zdaleka takový "průvan", jako před rokem. Dokonce se zdá, že například mléčné výrobky mohou ještě pokračovat v cenovém pádu, který začal už na podzim.

HN to nyní potvrdili sami zástupci obchodních řetězců, které mají na konečné ceny na pultech rozhodující vliv.

"Potraviny v příštích měsících nezdraží. Není možné, aby se ekonomická krize vyhnula zrovna potravinám a maloobchodu, proto tu prostor k růstu cen nevidím," říká jednatel sítě Globus Petr Vyhnálek.

"Některé potraviny mohou dokonce dál zlevňovat," předpokládá mluvčí Tesca Vesselin Barliev.

Na to, že jídlo má cenový boom za sebou, upozornili už zemědělci i potravináři. Obchodníci teď uvádějí tři důvody, proč rohlíky, máslo nebo maso nemají dál zdražovat.

Krizí proti krizi

Zaprvé: Zhroutily se donedávna vysoké ceny obilí a mléka. Po sklizni roku 2007 se platilo za tunu potravinářské pšenice přes šest tisíc korun. Teď by farmáři utrhali obchodníkům ruce za poloviční cenu. Zrno jim leží skoro neprodejné v sýpkách.

Na celosvětovém krachu cen obilí se přitom zřejmě nejvíc podílí finanční krize. V tučných dobách investoři spekulovali s obilím, vyhnali ceny uměle nahoru a výrazně se podepsali na propuknutí potravinové krize. Při krizi finanční ale své investice z komodit stáhli a cenová bublina praskla. Paradoxně tak potravinovou krizi zčásti uhasila ta finanční.

Za litr mléka dostávali chovatelé před rokem i deset korun. Dnes licitují s mlékárnami o cenu 6,50.

Druhým důvodem, proč jídlo letos nemá zdražovat, je přímý dopad finanční nestability a očekávané ekonomické recese. Lidé nebudou tak bohatnout. Vzroste nezaměstnanost, nebudou moci za jídlo tolik utrácet.

Třetí příčinou, proč se řetězce nesnaží ceny šponovat nahoru, je poměrně příznivý vývoj dalších nákladů vedle surovin. Tlak na vyšší mzdy polevuje. "A naštěstí se ani ceny energií nezvedají tak výrazně, jako v minulých letech," připouští Barliev z Tesca.

Odolají politici lobbistům?

Záležet bude ale i na tom, jak uspěje agrární lobby. Zemědělcům se samozřejmě pokles cen nelíbí. A politici jsou k jejich nářkům vždy mimořádně vnímaví.

Například v době, kdy zdražování drtivé většiny potravin v celé Evropské unii vrcholilo, se zemědělcům ještě zdály příliš nízké ceny vepřového masa. A Brusel ochotně souhlasil s tím, že bude dotovat jeho skladování - aby tak maso stáhl z trhu a zvýšil ceny.

Podobně se teď unie chystá "oživit" ceny mléka. Dlouhá léta dotovala miliardami eur ročně vývoz přebytečného másla a sušeného mléka. I to pomáhalo držet ceny mléčných výrobků nahoře. Když nedávno ceny mléka dosáhly závratných výšin, Brusel od systému ustoupil. Jenže letos na jaře se o pomoci producentům mléka bude opět jednat.

Česko, které celé unii předsedá, se přitom tváří jako zastánce tržního hospodářství. Jenže agrární lobby má silnou pozici ve většině zemí, včetně tuzemska. "Zásahy do trhu s mlékem nejsou tržní. Ale na druhou stranu bychom nějak chtěli zemědělcům pomoci," nechal se už slyšet ministr zemědělství Petr Gandalovič.

I McDonald's ceny udrží

Veškeré indice ovšem dnes nasvědčují tomu, že letos mohou být potraviny skutečně brzdou inflace - jako například v devadesátých letech. Stejně jako obchodní řetězce nepočítá se zdražováním ani většina restaurací. "Budeme letos držet stabilní ceny," potvrzuje mluvčí McDonald's Drahomíra Jiráková.

090107_17.jpg