- Mezi bezdomovci přibývá bývalých agenturních pracovníků z ciziny

- Radnice hlásí zhoršení bezpečnostní situace


Vlna propouštění v českém průmyslu nejtvrději dolehla na agenturní pracovníky ze zahraničí. Mezi tuzemskými bezdomovci tak přibývá stále víc lidí z Vietnamu a dalších zemí mimo hranice Evropské unie. Ve městech, jakým je třeba Plzeň, už radnice svolávají krizové týmy.

Dosavadní opatření - správní řízení s pochybnými personálními agenturami, policejní "šťáry" na ubytovnách cizinců, nasazení pracovníci nevládních organizací do terénu - totiž na řešení neutěšené situace kolem propuštěných gastarbeiterů nezabírají.

Potřebují pomoc

Plzeň proto sestavila koordinační skupinu zástupců městské i státní policie, neziskových organizací, personálních agentur i politiků. Město je podle primátora Pavla Rödla zřejmě na prvním místě v zemi v podílu zahraničních dělníků na obyvatele. Konkrétně patnáct tisíc legálně pracujících a k tomu tisíce lidí bez práce nebo zaměstnaných nelegálně. To vše na 160 tisíc Plzeňanů.

Gastarbeitery, kteří přišli o práci a někteří tím také o legální pobyt, je třeba podle Rödla vyhledat a případně jim pomoci. "Jako každým jiným bezdomovcům - v ubytovnách nebo zařízeních Charity," říká primátor.

Systémovým řešením, na které ale města nemají pravomoci, je podle něj vyhoštění. Konkrétní opatření proto už magistrát konzultuje s ministerstvem vnitra.

Největší továrny v Plzni, jako je Panasonic, výrobce klimatizací Daikin nebo kabelových svazků Yazaki, se zbavily už stovek gastarbeiterů. A agentury, které je k nám dovezly, zaměstnaly a do podniků vysílaly, jejich další osud často neřeší.

S tím souvisí například i nedávné zhoršení bezpečnostní situace ve městech. "Monitorujeme teď víc ubytovny s dělníky, s revizory dohlížíme v městské dopravě, častěji kontrolujeme herny, bary," popisuje nové zadání šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman.

V zoufalé situaci

Mezi nejpostiženější současnou situací patří lidé vietnamské národnosti. Za poslední dva roky vzrostl v Česku počet Vietnamců ze 40 tisíc na 60 tisíc. Přitom celkový počet cizinců u nás se pohybuje kolem 300 tisíc, včetně nelegálů.

Hlad továren po laciné pracovní síle je ale pryč. "Řádově tisíce Vietnamců jsou dnes bez práce," popisuje situaci Thu-ha-Ze, činovnice Svazu Vietnamců v ČR. "Často až 13 tisíc dolarů si pro zprostředkovatele a na cestu museli půjčit. Teď nemají nejen na cestu zpět, ale ani na splátky dluhu, ani úroků. Jsou v zoufalé situaci," dodává.

Svaz Vietnamců a další krajanské organizace o víkendu požádaly v otevřeném dopise premiéra, ministry i ombudsmana o rychlé řešení. Chtějí, aby stát zajistil větší ochranu dovezených dělníků před vykořisťováním ze strany pochybných agentur, zprůhlednil udělování víz a zkvalitnil pracovní zákony.

Ministerstvo vnitra podle mluvčího Vladimíra Řepky už spolu s dalšími čtyřmi ministerstvy projednává ve vládním meziresortním řízení několik variant řešení. "Jedním z návrhů je i pomoc s návratem domů na náklady státu," říká Řepka. Zhruba v únoru by konkrétní návrhy už mohla projednávat vláda.

Vnitro už o problému jedná také nejen s radnicí v Plzni, ale i v dalším problematickém regionu - v Mladé Boleslavi. Tamní Škoda Auto ještě loni v létě dávala práci víc než čtyřem tisícům cizinců. Teď necelé tisícovce.

"Stát si z velké části na tyto problémy zadělal sám," říká Libor Novotný, vedoucí personálního oddělení agentury Zetka-Auto, která byla největším dodavatelem zahraničních dělníků do automobilky.

"Bariéry k udělení pracovního víza byly tak přísné, že je mnozí obcházeli za cenu extrémně vysokých úplatků různým zprostředkovatelům. Bez toho by neměli dnes takové dluhy a mohli se snáze vracet domů," připomíná Novotný.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist