090128_16a.jpg 

Rozhovor HN


Státní Česká pošta, která podobně jako ostatní tuzemské firmy čelí zpomalení ekonomiky, přijde v polovině roku kvůli spuštění datových schránek i o dosavadní výnosy z listovních zásilek například mezi úřady.

"Udržet stabilitu hospodaření pošty znamená maximálně posílit její investice do modernizace. Optimální by byly dvě miliardy korun ročně," řekl HN Zdeněk Zajíček, šéf dozorčí rady a náměstek ministerstva financí, které má poštu na starosti.


HN: Pošta vloni kvůli investici do toxických cenných papírů a poklesu tržeb snižovala původní plán zisku skoro na polovinu. Jak vypadá její letošní finanční plán?

Vedení České pošty nám předložilo výhled finančního hospodaření na následující tři roky. A to proto, že potřebuje investovat do udržení stávajících služeb a do rozvojových projektů. Je zřejmé, že v následujících letech pošta nebude směřovat k vytváření zisku, ale k investicím.


HN: Kolik by chtěla investovat?

Optimální varianta jsou dvě miliardy korun ročně, tedy zhruba desetina jejího dosavadního obratu. Ale reálně to bude asi méně, něco mezi jednou a dvěma miliardami. I pošta pociťuje dopady ekonomické krize.


HN: Investiční plán pošty jste schválili?

Vzali jsme na vědomí základní informaci a vedení pošty má teď dopracovat detaily investic. Podle toho bude schvalovat finanční a investiční plán na rok 2009.


HN: Do čeho hlavně investice poplynou?

Prioritou je elektronizace pošty a zlepšení logistické sítě, na které bude navazovat restrukturalizace některých provozů. Pošta musí obměnit zařízení na třídění balíků, těch věcí, které potřebují investice, je mnoho.


HN: Jak se tím zvýší hodnota pošty před privatizací?

My bychom tím poštu chtěli dostat do normálního stabilizovaného stavu. Měla by se stát firmou, která bude sama do sebe schopná průběžně investovat a rozvíjet svůj majetek. A dobře hospodařící podnik s dobrou investiční politikou je také zdravým podnikem.


HN: Takže během tříletého investičního plánu s privatizací pošty nepočítáte?

To není otázka na mě, ale na vládu, a možná až na příští vládu.


HN: Firmy kvůli krizi a nižším tržbám snižují náklady, jak se to projeví na poště?

Pošta má licenci na poskytování univerzální služby a nemůže si dovolit ze dne na den omezit něco jako komerční subjekty. Úspory ale hledat musí a vedení pošty s tím počítá.


HN: I s dalším propouštěním?

Já se budu přimlouvat - a to je i názor vedení pošty, že pokud by mělo docházet k úsporám personálních nákladů, nebude se to týkat takříkajíc přepážek, ale ústředí a obslužných a doprovodných provozů.


HN: O jak velký počet by mohlo jít?

Nic takového nepadlo. Je to kontinuální proces, o kterém se bude debatovat.


HN: Bylo na dozorčí radě i rušení vesnických poboček?

Ne. To je dlouhodobé téma. Teď jsme se Svazem měst a obcí dohodli, že uzavřeme dohodu. Ta stanoví principy komunikace mezi územní samosprávou a zástupci příslušného regionálního pracoviště pošty k zajišťování poštovních služeb na konkrétním území. Jednoznačně z nich vyplývá, že bez souhlasu starosty nebude možné kamenné pošty zrušit. Vždy půjde o individuální jednání. Nemáme seznam pošt na zrušení ani ho nebudeme dělat.