(c) Franklin Covey

Obrací se na mě lidé, kteří jsou zoufalí ze svého šéfa. Stěžují si: "Můj šéf je pořád v krizi. A jsem do většiny těch zmatků zatahován. Moje práce tím trpí. Co mohu udělat, aby předem plánoval?"

Jaká je moje odpověď? Staňte se lídrem svého šéfa!

Zjišťuji, že mnoho lidí se řídí tím, co je naléhavé. Působí, jako by jeli v trvalém krizovém režimu. Jakoby jim stres a rozčilení svědčily. To je to, co jim dává energii a smysl - "být ve varu".

Naléhavost a "zaneprázdněnost" jsou často ukazatelé hodnoty v organizaci, takže kdo není stále v horečném spěchu, je považován za líného.

Potíž je ale v tom, že nakonec se namísto míry důležitosti stane klíčovým faktorem při rozhodování míra naléhavosti. Toto dilema úžasně vystihl Charles Hummell ve své knížce Tyranie naléhavosti:

Důležité úkoly se zřídkakdy musí udělat dnes nebo tento týden... To naléhavé a nahodilé práce volají po okamžité akci. Svým bezprostředním apelem působí neodolatelně a důležitě, a stravují tak naši energii.

Ale s odstupem času se jejich klamná významnost vytrácí. A my si s pocitem ztráty uvědomíme, že ty nejzávažnější věci jsme zase odsunuli stranou. Dojde nám, že jsme se jen stali otroky tyranie naléhavosti.

Když se místo na důležité věci soustředíme na to, co je naléhavé, rozběhne se "kolotoč naléhavosti". Naše následná liknavost ve vyřizování skutečně důležitých úkolů pak způsobuje další problémy a krize. Nejenže tento způsob chování přeroste v závislost na naléhavých věcech, ale je tím zasaženo mnoho dalších lidí, kteří za to platí ztrátou svého času.

Výzvou a příležitostí pro vás je ujmout se odpovědnosti tím, že se zaměříte na to, jak podpořit nadřízeného. A posílit svého šéfa, abyste vyvážili jeho nedostatky. Musíte ale dbát na to, abyste nesklouzli na cestu oběti a obviňování druhých.

Doporučil bych jít za šéfem a říct mu něco v tomto smyslu: Tím, že pracujeme společně, vím, že máte spoustu důležitých povinností. Nesete ohromnou zátěž. Faktem je, že se neustále zabýváte naléhavými záležitostmi. Ale často ty nejdůležitější věci - ty, které mají největší dopad a vyžadují vaše jedinečné schopnosti a přednosti - dneska nejsou naléhavé.

Myslím, že to, co bych na svém místě mohl udělat, je umožnit vám, abyste mohl co nejvíc času a energie soustředit na projekty, které jsou důležité. Ale ne naléhavé - ty věci, které můžete dělat jen vy. Jsem ochoten převzít kterýkoli úkol nebo povinnost, které nevyžadují vaše osobní zapojení. Trochu jsem o tom přemýšlel. Myslím, že jsem objevil některé možnosti, jak vám skutečně pomoci. Moc rád bych slyšel vaše názory...

Přesná volba slov není podstatná. Každý člověk a pracovní vztah je jiný. Smyslem je hledat cestu, jak být součástí řešení a nikoli problému.

Tím, že se soustředíte na to, co je důležité, a pomůžete druhým, aby to dělali také, zjistíte, že krizových stavů ubývá. A začnete mít na svého šéfa pozitivní vliv.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist