Mobily už převálcovaly pevné linky. V Česku je již přes 13,5 milionu aktivních mobilních čísel, tedy více než je obyvatel, a pevných linek stále ubývá. A to i přesto, že Salvador Anglada, šéf největšího operátora pevných linek Telefóniky O2, v dřívějším rozhovoru pro HN sliboval, že zastaví jejich úbytek.

Zatím se to nedaří, i když trend poklesu zpomaluje. Zatímco v roce 2007 odhlásilo pevné linky přes 300 tisíc domácností, loni už to bylo jen necelých 200 tisíc. "Pevná linka je stále nejspolehlivější komunikační kanál, navíc k ní lze díky její kapacitě navázat i jiné služby jako třeba televizi nebo internet. S tím pracujeme a doufáme, že se pokles časem zcela zastaví," říká Petr Matějovský, šéf pevných linek v Telefónice O2. "Pevné linky jsou jakýmsi rodinným stříbrem Telefóniky, a tak je logické, že se z něj snaží dostat maximum," vysvětluje odborník na telekomunikace Jiří Peterka. Tomáš Doseděl z časopisu Mobility dodává, že pevná linka má budoucnost především ve firmách, ale už ne příliš v domácnostech.

Místo drátu internet

Klasické telefony jsou ale díky rychlému rozvoji mobilů, a především volání přes internet, na ústupu. "Pevná linka přišla o své místo jak v domácnostech, kde lidé používají ve velké míře pouze mobily, tak v oblasti internetového připojení, kde se na její místo tlačí bezdrátové Wi-Fi nebo kabelové televize," dodává Doseděl.

Dále čtěte

Mobilní operátoři jsou si toho vědomi a snaží se nahradit největší výhodu pevných linek - tou jsou levné dlouhé hovory. Ve speciálních balíčcích nabízí slevu na hovory do pevných, ale i mobilních sítí. T-Mobile například nabízí program Girls Talk, kde mohou uživatelé volat po třetí minutě zdarma. O2 kontruje dlouhými hovory zdarma u tarifů Volno. Neomezené volání je ale nutné po každé půlhodině přerušit a zavolat znovu, jinak se po třiceti minutách začne účtovat opět po minutách.

Začarovaný kruh

Provozovatelé pevných linek tak hledají cesty, jak využít investici do kabelů a infrastruktury. Jednou z cest je internet. I tady už ale do toho operátorům "fušují" firmy z jiných oborů. "Když spočítáme nárůsty nových zákazníků rychlého internetu u Telefóniky a kabelového UPC, tak telekomunikační operátor vede už jen těsně," dodává Peterka.

Dále čtěte

Nadšeni z toho nejsou ani ostatní operátoři. "Kabelové televize a mobilní operátoři mají výhodu, že u nich je internet jen doplňkovou službou," říká šéf společnosti Volný Aleš Zeman. Jak Volný, tak Telefónica se snažily alespoň proniknout do televizních vod, když přišly s televizí po pevné lince IPTV. Volný už ale službu zrušil, protože nepřinášela žádný zisk. Problém je také v tom, že operátoři pevných linek mají problém ve vstupu na nové trhy. "Zatímco vstup pro konkurenci do našeho sektoru je volný, my se například k mobilnímu volání nedostaneme, protože mobilní operátoři nám nedávají prostor," tvrdí Zeman.

Mobilní operátoři se navíc netají tím, že internet přes pevnou linku je lákavý i pro ně. T-Mobile například pokukuje po právě testovaném "nahém ADSL", tedy internetu bez paušálu za telefonní linku, který by mohl rozšířit jejich nabídku jak pro firmy, tak pro domácnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist