Zatočíme s daňovými ráji - chystá se Evropská unie. Zvlášť v době krize by státní kasy určitě víc peněz uvítaly.

Podnikatelé ale zatím vesele konkurence v daňových systémech využívají. Bohatě se to vyplácí. Doveze-li například obchodník boty z Číny přes českou firmu, zaplatí z padesátimilionového zisku deset milionů korun. Přes kyperskou společnost ale jen pět milionů. A přes hongkongskou nic. Roční náklady na založení a provoz firmy v cizině se přitom počítají v řádu stovek tisíc korun.

Úspory se netýkají jen obchodníků, ale i velkých firem všech oborů. Když má společnost "matku" v Nizozemsku, nemusí zdanit výplatu dividend. A nedaní ani prodej podílů v dceřiných firmách. I proto mají vlastníci více než dvou tisíc českých firem sídlo právě v zemi tulipánů.

Nejrůznějších typů "daňové optimalizace" využívají i jinde. Třeba největší britské banky mají v daňových rájích téměř tisícovku svých dcer, hlavně na Kajmanských ostrovech a na Jersey.

Jak může nejbližší snaha o potlačení rájů dopadnout, naznačuje šéf správy daní českého ministerstva financí Jan Knížek: "Jsme pro větší mezinárodní výměnu informací, s razantními zásahy ale moc nepočítáme."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist