Čínské mimořádné a zplnomocněné velvyslankyni v Praze, paní Huo Yuzhen, přirostla Česká republika k srdci. Svědčí o tom její již několikáté návraty do Prahy na zastupitelský úřad ČLR i postgraduální studium na Filozofické fakultě UK. Jako bohemistka se domluví česky a o bilaterálních vztazích má přehled jako málokdo.

Paní velvyslankyně, vystudovala jste bohemistiku. Proč jste si vybrala právě češtinu?

Měla jsem profesora, který se zabýval světovou literaturou a doma měl vydání Dobrého vojáka Švejka. Vždy tvrdil, že humor Švejka je odlišný od čínského humoru. Takže ve chvíli, kdy jsem měla absolvovat zkoušky na diplomatickou dráhu, tento profesor mi doporučil, abych studovala češtinu. Už jsem uměla rusky a oba jazyky si nejsou tak vzdálené. Na druhé straně, jsem měla možnost pochopit ten zmíněný švejkovský humor. Tak jsem si nakonec vybrala češtinu.

Tedy kvůli Švejkovi?

Přesně tak. Když jsem měla pocit, že češtině už více rozumím, začala Haškova Švejka číst. Opravdu to za to stálo. A teď, když již dlouho pracuji v Česku, jsem ráda, že opravdu můžu rozumět Čechům lépe, než když bych vůbec česky neuměla.

A rozpoznáváte v Češích toho Švejka?

Češi jsou kultivovaný národ se smyslem pro humor. Připadají mi inovativní a veselí. Mají samozřejmě zcela jinou mentalitu než Číňané. Máme na svět jiný pohled než Evropané. Klademe více důraz na kolektivní jednotu a harmonii, než na naplnění individuálních ambicí.

Interkulturní rozdíly hrají roli i v obchodních vztazích. Jaké jsou však podle vás vztahy mezi oběma zeměmi?

Hodnotila bych je velice kladně. Myslím si, že se budou i nadále vyvíjet pozitivně. V letošním roce slavíme šedesáté výročí založení naší republiky a současně výročí zahájení diplomatických styků mezi našimi zeměmi. Toto výročí spadá do doby, kdy vzájemný obchodní obrat je rekordní. Dosáhnul 13 miliard amerických dolarů. Ale nejde jen o objemy, podstatné je, že se struktura obchodní výměny hodně rozšířila.

O jaké obory se opírá vzájemný obchod?

Spolupráce se týká různých odvětví a sahá do řady čínských provincií. Přesto vidím perspektivu v dalším rozvoji spolupráce v regionech. V Číně máme nejen dost velkých měst, kde se vyrábí nejnovější technologie, ale máme i místa průměrná, zastaralá. Tam vidím větší možnosti. V předchozích letech došlo k intenzivní spolupráci v regionech, například mezi Českou republikou a provincií Sichuan. Zavítala tam i řada delegací a podnikatelských misí, které tam našly i partnery.

O snaze navazovat styky v provinciích svědčí chystaná česká Národní výstava ve středočínském Xianu.

Ano, když prezident Václav Klaus v roce 2006 navštívil Čínu, setkal se také s guvernérem provincie. Od té doby se začaly rozvíjet vztahy a letos tam proběhne Národní výstava. Myslím si, že bude úspěšná. Tam se ví o Česku více než naopak. Zejména co se týká kultury a umění Číňané vědí o vaší zemi mnoho, což podporují třeba výměny hudebních či folklorních souborů. Do Prahy letos zavítá ansámbl čínské opery. Jinak známe vaše strojírenství a energetická zařízení. A samozřejmě sklo a bižuterii.

A co české pivo?

V Číně vaří pivo dokonce pivovar, který je česko-čínským joint-venture. Jenže Čína je ohromná a vyrábí se zde mnoho druhů piva. Jenom v Pekingu máme šest pivovarů. Ale vidím i v tomto oboru perspektivu, pokud vaši podnikatelé najdou v Číně vhodné partnery. Však u nás žije tolik lidí.

Velikost opravdu někdy hraje důležitou roli. Velké státy Evropské unie například pochybují o tom, zda malá země jako je Česko zvládne předsednictví EU. Jak ho hodnotíte vy z vašeho pohledu?

Pro Česko je předsednictví velice důležité. Pět let po vstupu do EU a už tomuto společenství předsedat je výzvou a ctí zároveň. Přejeme si, abyste ukázali členským státům EU, co umíte. A abyste dokázali dělat konstruktivní práci.

Dokážu si představit, že to pro vás není lehké, zvláště pak v době, když se čím dál tím více musíme potýkat s dopady globální krize. Říkám si, že je velice důležité, jak Česko vystupuje v této souvislosti proti protekcionismu a na podporu liberálního obchodu.

Na květnovém summitu mezi EU a Čínou se bude také diskutovat o uvolnění obchodu. Máte nějaká očekávání či naděje, jak by české předsednictví mohlo přispět ke vztahům mezi EU a Čínou?

Mezi Čínou a Evropskou unií existuje různorodá spolupráce. A to ve všech oblastech. Máme padesát dialogových mechanismů, které pokrývají všechna odvětví a také téma liberalizace obchodu. Z čínské strany tomu neklademe žádné překážky. Záleží jen na evropské straně, do jaké míry vytvoří větší a zavede pružnější opatření k většímu uvolnění vzájemného obchodu. Doufáme, že Česká republika jako předsednická země, bude v tomto směru hrát pozitivní roli.

V tom však hraje značnou roli politika a ideologie.

Ano, je třeba nahlížet na uvolnění vzájemného obchodu nad ideologiemi. V dnešní době je proto důležité, aby státy spolupracovaly bez ohledu na ideologické rozdíly. Víme, že my kráčíme jiným směrem než například Evropa. Ale nechceme, aby naše cesta byla politizována a ideologizována. Naše politika, kterou již třicet let sledujeme, je cestou, kterou jsme si zvolili sami. Stoprocentně odpovídá přirozenosti naší země a má širokou podporu celého národa, neboť přinesla hmatatelné výsledky pro každého občana. Pokud by tato politika nebyla vhodná a úspěšná, nezažili bychom takový pokrok ve sféře ekonomiky, politiky a kultury. A také v oblasti mezinárodní spolupráce.

Našli jsme si tu správnou cestu pro sebe a chtěli bychom v ní pokračovat. Chceme ale, aby nás v tom ostatní země respektovaly. Náš směr nikomu nevnucujeme, protože základní princip naší společnosti je vzájemný respekt.


Životopis velvyslankyně ČLR a další relevantní informace o Číně a česko-čínských vztazích najdete na adrese www.chinaembassy.cz/cze.