"Řidič, ten tvrdej chleba má," zpívá Jan Vyčítal. V době zpomalující ekonomiky, kdy jen během března ztratilo práci přes 20 tisíc lidí, to platí dvojnásob.

Podle pracovních serverů jsou právě řidiči nejpostiženější profesí. Server Agentka.cz zaznamenal v březnu 68 tisíc požadavků na práci řidiče - zdaleka nejvíc ze všech profesí. Na jiném serveru, Spravnykrok.cz, hledá práci řidiče dokonce třetina zájemců.

"Vozí se méně zboží a práce pro řidiče je jednoznačně méně," potvrzuje šéf dopravní firmy CS Cargo Tomáš Faller.

Nejsou zakázky, nejezdí se

Důvod je jasný: menší firmy nevydržely až čtvrtinový úbytek zakázek, který přišel s poklesem průmyslové výroby. "Jejich řidiči teď chodí za námi, což se v minulosti nikdy nestalo," tvrdí Faller.

"Krize všechno otočila naruby, dřív jsme řidiče nemohli sehnat, dnes to není žádný problém. Zároveň tak můžeme propustit ty méně kvalitní řidiče," vysvětluje Josef Melzer, jednatel firmy M+L Logistik.

Jenže v posledních týdnech už dochází i na samotné dopravní firmy, které hledají práci, kde se dá. "Zastavilo se pár dopravců, jestli bychom pro ně neměli zakázky," řekla tento týden HN na pražském pracovním veletrhu JobDays Lenka Nápravníková z logistické firmy Gebrüder Weiss.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist