I přesto, že zisky firem po celém světě sráží finanční krize, společnosti, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze, vyplatí na dividendách rekordních 66 miliard korun. Loni to bylo přitom "jen" 58 miliard korun. Vyplývá to z oznámených návrhů na výši dividend a z odhadů analytiků.

Jak se to českým firmám povedlo? Největší zásluhu na tom má energetická společnost ČEZ. Její představenstvo včera navrhlo vyplatit na jednu akcii 50 korun, o desetikorunu více než loni. Dá se přitom očekávat, že valná hromada - tedy stát jako většinový vlastník - tuto dividendu schválí.

ČEZ tak potvrdil svou dividendovou politiku a mezi akcionáře rozdělí 56 procent z rekordního loňského zisku 48 miliard korun.

Do státní kasy tak půjde 18,7 miliardy korun a zbylých 7,9 miliardy si rozdělí drobní akcionáři.

Krize není znát 

Ani zisky druhé nejštědřejší firmy na pražské burze, Telefóniky 02, krize nijak výrazně nepoznamenala. Dohromady akcionářům vyplatí 16 miliard korun, tedy stejně jako loni.

S mimořádnou dividendou se pak nedávno vytasila rakouská pojišťovna VIG, která k dopředu avizovaným 1,1 eura na akcii přidá ještě dalších 90 eurocentů, které vyplatí v říjnu.

Téměř u všech firem přitom platí, že když si teď koupíte jejich akcie, dividendu za loňský rok ještě dostanete. Den, kdy musí investor akcie držet, aby měl na peněžní bonus nárok, má většina společností stanovený v průběhu května.

Výjimkou je důlní NWR, která vyplácí ze zisku roku 2008 pouze poloviční dividendy - 18 eurocentů na akcii. Cenné papíry s nárokem na dividendu lze ale koupit už jen v RM-Systému, a to naposledy v pátek.

České akcie jsou po dvouletém silném propadu stále levné. Tím, že dividendy u většiny firem zůstaly stejné, nebo jsou dokonce vyšší, tak přinášejí velmi zajímavé výnosy. Třeba u ČEZ slušných šest procent. I proto včera akcie energetické firmy reagovaly růstem o 1,6 procenta na 792,6 koruny za jednu a v průběhu dne přidávaly dokonce 3,2 procenta.

"ČEZ nikdy nebyl typickou firmou, kterou byste si koupili kvůli dividendě. To se letos změnilo. Cena akcií spadla, ale dividenda šla nahoru. Mnoho hlavně zahraničních fondů toho proto včera chtělo využít, a to přesto, že se dividenda 50 korun na akcii vesměs očekávala," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Ne všechny firmy z pražské burzy však mohou nabídnout akcionářům prémii ve formě dividend. Na rozdíl od loňska nepodělí akcionáře developer Orco, který nedávno ve Francii požádal o ochranu před věřiteli. Dividendy nebude vyplácet ani petrochemický koncern Unipetrol.

Díky stálicím - ČEZ a Telefónice - však není situace v Česku tak zlá jako na Západě. Podle listu Financial Times snížily firmy zastoupené v americkém indexu S&P 500 v prvním čtvrtletí dividendy dohromady o 41 miliard dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist