Jack a Suzy Welchovi radí


Jack Welch, bývalý šéf průmyslového a finančního obra General Electric, se svou ženou Suzy, ekonomickou publicistkou, poskytují rady manažerům. HN je exkluzivně přinášejí každý týden.

Za měsíc ukončím postgraduální studium managementu - a nemám žádnou práci. Studuji na prestižní škole a mám průměr hodnocení 3,5 (nejvyšší je 4 - pozn. HN). Předtím jsem dva roky pracoval jako konzultant v oboru obchodních sítí a mám výborná doporučení. Dlouhé měsíce dělám vše pro to, abych někde dostal zaměstnání. Prosím, pomozte.

(Jméno neuvádíme,

Chicago, USA)

V jak špatné situaci se nacházíte - vy a mnoho tisíc dalších! Říká se, že na některých obchodních vysokých školách, dokonce i na těch v horní příčce proslulosti, hledá zaměstnání přes 30 procent absolventů. Podnikoví náboráři už prostě nechodí do škol jako dřív, a pokud tam přijdou, pak jen proto, aby pouze získali informace. Řada podniků, postižených zhoršujícími se výsledky a vyděšených zoufalými vyhlídkami, pozdržela či zcela zrušila nástupní rozhovory i s těmi bývalými zaměstnanci, kteří odešli na postgraduální studium. Není to kvůli tomu, že v podnicích je to jako v džungli. Prostě si realisticky uvědomily podmínky podnikání.

Jenže vy nežádáte sympatie. Žádáte radu.

Takže zvažte tři doporučení, která jsme nabídli asi dvacítce absolventů postgraduálního studia MBA, kteří nás minulý týden navštívili. Jeden z nich, náš přítel, je stejně jako vy stále bez práce a začíná být zoufalý.

1. Můžete si uvědomit reálnou situaci a naučit se s ní žít.

2. Můžete poněkud ztrácet nervy a vyvinout šílené úsilí.

3. Můžete založit formu a postavit se na vlastní nohy.

Nejprve se dotkneme "respektování reálné situace", což je nejrychlejší a nejsnadnější volba.

Přizpůsobte se realitě

Patrně už je vám jasné, že zřejmě nedostanete ten druh zaměstnání - ať už jde o odvětví, pozici či plat, který jste si vysnil, když jste před pár lety začínal své postgraduální studium. To byla doba, kdy se zdálo, že v kariéře vás nemůže vůbec nic zastavit. Ale velmi pravděpodobně je někde volné místo v podniku, možná v USA nebo v zahraničí, který vám nabídne racionální dávku relevantní zkušenosti a plat, s nímž se dá vyžít.

Můžete takové místo přijmout. A co je ještě důležitější, můžete si ho přes počáteční zklamání oblíbit a snažit se usilovně o zdokonalení pracovních procesů, zlepšení výkonnosti vašeho týmu a o to, stát se nepostradatelný soustavným překračováním úkolů.

Pokud jde o váš případ, můžete třeba začít pracovat v některé prodejně obchodní sítě a dát si za cíl postoupit díky skvělé výkonnosti do managementu, protože vašich výsledků si jistě všimnou v ústředí řetězce.

Každodenní dřina na zvýšení prodeje se vám zprvu může zdát jako žalostná kompenzace za vaši investici do manažerského studia, ale zvažte svou kariérní strategii. Pokud z vás vaše výkonnost udělá hvězdu, pak je to prakticky v každé solidní firmě vstupenka k postupu či k lepší šanci. Časem budou vaše skromnost a výsledky oceněny a odměněny.

Trpělivě žadoňte o práci

A nyní k těm, kteří ztrácejí nervy. Jejich způsobu hledání práce dáváme za nynějších okolností přednost, byť jej můžeme doporučit jen s jistou obavou. Ne každý je totiž schopen zvládnout onu vysoce cílenou žadonící a prosebnou kampaň a zůstat přitom - jak doporučujeme - v očích potenciálních zaměstnavatelů sympatický.

Cílem je zvolit si jedno dvě místa, kde jste vždy chtěl pracovat, nebo dva manažery, kteří vás znají z dřívější práce, a neustále se jim připomínat tím nejpřesvědčivějším a nejnápaditějším způsobem, jakého jste schopni. Posílejte jim dopisy, e-maily, telefonujte jim, zkrátka dělejte všechno pro to, abyste je přiměl poskytnout vám alespoň pětiminutový pohovor. A až k němu dojde, získejte si je svým skvělým rozhledem a pozitivní energií.

Ano, je to strategie náročná na čas. Ale pokud se vydaří, zahájíte kariéru na správném místě. Takový postup se nám líbí. Musíte ale získat zkušenosti, abyste rozpoznal, jaká cesta vás dovede vpřed.

Začněte sami podnikat

A konečně, pokud respektování reálné situace či šílené úsilí ve vašem případě nefunguje, pak si založte svůj vlastní podnik. Spočítejte si, co znáte a v čem jste dobrý, najděte si přítele, který něčím přispěje - nápady, kontakty, kapitálem či třeba schopností vydržet dlouho nespat. A pak se do toho pusťte a vyjděte do tlačenice trhu.

Protože jste pracoval v poradenství a je to možná váš oblíbený obor, založte konzultační firmu a přijímejte i malé zakázky, třeba za pět až deset tisíc dolarů, nebo se s klientem dohodněte na procentu z tržeb či úspor, které mu vaše poradenství přineslo. Jistě si uvědomujete, že je to šílená dřina a velké riziko. V nynějších ekonomických podmínkách předpokládá rozhodnutí stát se podnikatelem mimořádnou dávku odvahy, a jen vy víte, zda na to máte.

Možná to zní krutě - ale prostě se pouze pokoušíme být realisty. Na absolventech postgraduálního manažerského studia (i na ostatních, kteří hledají práci) vyžaduje nynější bezprecedentní doba neobvykle vysoký stupeň sebereflexe. Globální hospodářská krize pravděpodobně potrvá ještě rok či dva a nemá tedy smysl vyčkávat nebo doufat v zázrak.

Máte v podstatě pouze tyto tři možnosti. Zvolte si jednu z nich a dejte se do toho.

(c) The New York Times Syndicate. Dotazy v angličtině můžete posílat na e-mailovou adresu www.welchway.com a kliknout na Contact Us. Uveďte, prosím, své jméno, povolání, město a zemi, kde působíte.

Zpracoval Miroslav Prchal


Bývalý šéf General Electric Jack Welch a jeho žena Suzy