Kdo by uvažoval o přestupu k jinému penzijnímu fondu, měl by si pospíšit a udělat to hned. Poslanecká sněmovna totiž ve středu poslala do Senátu novelu zákona, podle které by se přestupy mezi fondy měly zpoplatňovat až 800 korunami. Penále by se mělo vztahovat jen na klienty, kteří spoří méně než pět let. Novela zároveň zakáže firmám, aby svým zaměstnancům "vnutily" výběr fondu. Změny by mohly začít platit už od července či srpna.

Fond vybere klient, ne firma

Důvodem novely je snaha zabránit častým přestupům klientů, které zvyšují náklady celého systému a ve výsledku ochuzují střadatele.

V současné době to funguje tak, že penzijní fondy s firmami uzavírají smlouvy, ve kterých se podniky zavážou k tomu, že svým zaměstnancům budou přispívat na penzijní připojištění právě do jejich fondu. Za to dostane firma od fondu provizi. "Provize dosahují několik stovek až tisíc korun na zaměstnance," řekl Jan Diviš, generální ředitel Penzijního fondu České spořitelny.

Fondy i odborníci regulaci převodu klientů vítají. "Časté přechody mezi penzijními fondy výrazně zvyšují jejich náklady na distribuci. Takže pak nevydělávají akcionáři ani střadatelé," řekl k tomu šéf Asociace penzijních fondů České republiky Jiří Rusnok.

Podle schválené novely budou také penzijní fondy moci investovat i do dlouhodobých dluhopisů, což může zvýšit jejich výnos.

Penzijní fondy by se v budoucnu mohly dočkat i dalších změn. Vláda totiž v dubnu schválila návrh, který má omezit státní podporu penzijního připojištění. Tuto nevýhodu chce vynahradit možností vyššího výdělku za cenu krátkodobých ztrát. Fondy by totiž mohly více investovat do rizikovějších nástrojů, které sice krátkodobě propadají, ale dlouhodobě přinášejí tučnější výnosy. Poslanecká sněmovna se ale k hlasování o tomto návrhu zatím nedostala.

Fondům letos stoupl zisk

Penzijní fondy v prvním kvartále podle včera zveřejněných údajů Asociace penzijních fondů ČR napravily velký propad zisku z loňského roku ze 4,39 miliardy na 706 milionů. Zisk za první čtvrtletí vzrostl na 885 milionů. "Číslo o čtvrtletním hospodaření je průběžný výsledek, nijak bych ho nepřeceňoval. Fondy budou ještě ve svých bilancích řešit dopady loňské krize. Nedovolím si tedy spekulovat o výsledku za celý rok," řekl novinářům Jiří Rusnok.

Fondy klientům za loňský rok nepřinesou velké výnosy. Prozatímní odhady se většinou pohybují kolem nuly. Zpomalil i příliv klientů. Zatímco dosud přibývaly počty střadatelů o 10 procent, vloni se jejich řady rozšířily jen o 8,4 procenta na 4,3 milionu. Letošní nárůst počtu účastníků Rusnok odhaduje na tři až čtyři procenta.