Kdy se Kanada otevře Evropské unii?

Summit EU-Kanada, který se počátkem května konal v Praze, přinesl jedinou otázku: Jaký bude termín podpisu dohody o volném obchodu, který by měl odstranit zbývající bariéry mezi těmito dvěma trhy. "Věříme, že do dvou let bychom se mohli dohodnout," uvedl kanadský ministr pro zahraniční obchod Stockwell Day. Česká strana, předsedající EU, hovořila však o termínu příštího roku.

Na co nejrychlejší liberalizaci vzájemných vztahů mají zájem evropští i kanadští podnikatelé, což zaznělo na Podnikatelském fóru, organizovaném Svazem průmyslu a dopravy ČR v rámci summitu. "Podnikatelská sféra spoléhá na naše politiky, že dotáhnou jednání k podpisu příští rok," prohlásil Jaroslav Míl, prezident SP ČR.

Jednání nebudou jednoduchá, zkomplikovat by je mohlo státní uspořádání Kanady, neboť každý kanadský stát má odlišně nastavená cla či pravidla pro veřejné zakázky.


Vývozní úvěry a státní podpora

Státem podporované vývozní úvěry budou poskytovat i komerční banky. Vláda totiž schválila novelu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Normu musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. Návrh novely zákona umožní, aby státem podporované úvěrování vývozu poskytovaly i komerční banky, a to prostřednictvím takzvaného systému dorovnávání úrokových rozdílů. Rozšiřuje tak možnosti pojištění exportních a investičních úvěrů zahraničním společnostem, které jsou ovládány českými společnostmi. Vývozcům mají při průniku na nové trhy pomoci i dostupnější úvěry ČEB či výhodnější pojištění od EGAP, přičemž celková podpora vývozu by se měla pohybovat kolem 2,9 miliardy korun.


Směrnice o službách - schválení se blíží

Česko by mohlo převést do svého národního práva evropskou směrnici o volném pohybu služeb v září, nejpozději v říjnu. Nová legislativa by pak měla podnikatelům umožnit poskytovat dočasně služby v jiných zemích unie pouze na základě povolení mateřské země. Nebude tedy třeba dalších povolení v cizině. Členské státy EU musejí směrnici převést do národního práva do konce roku 2009, což se zatím nezdá realistické. Jak ale uvádí průzkum evropské organizace zaměstnavatelů BUSINESSEUROPE, řada států směrnici, od níž si Brusel slibuje zvýšení konkurenceschopnosti Evropy, v daném termínu nestihne. Pokud by směrnice začala od nového roku platit jen v některých členských státech, mohlo by to přinést komplikace.


Japonsko nabízí ekologické technologie

Česko chce posílit technologickou spolupráci a spolupráci ve vědě a výzkumu s Japonskem v rámci projektů, které Japonsko zahájí na českém území výměnou za poskytnutí emisních povolenek na 40 tun oxidu uhličitého. Japonci mají zájem o zavádění svých technologií v ČR pro šetření energie a pro ochranu životního prostředí. Na českém území působí nyní 247 japonských firem, které vytvářejí na 40 tisíc pracovních míst. Ovšem v Japonsku investují pouze čtyři české společnosti.


USA rozvolní vztahy s Kubou

Americký Kongres před koncem roku 2010 zřejmě uvolní pět desetiletí trvající hospodářské embargo Kuby. Americký prezident Barack Obama v dubnu zrušil omezení, které kubánsko-americkým rodinám komplikovalo cestování a zasílání peněz na Kubu. Obama tímto rozhodnutím plní předvolební slib a jeho krok si- gnalizuje větší otevřenost vůči kubánskému režimu. Američané s kubánským původem či kubánští emigranti nyní mohou na ostrov svobodně cestovat. Je tedy otázka, jak dobudoucna český stát přistoupí k tomuto trendu a podpoří naše firmy na kubánském trhu.


Naši obchodníci zůstávají více doma

Čeští obchodníci podnikli vloni nejméně služebních cest za poslední léta. Ve srovnání s rokem 2007 se počet těchto cest snížil o více než 200 tisíc, a to na 3,6 milionu, uvádí ČSÚ. Odborníci trend připisují nejen ekonomické krizi, nýbrž i rozvoji nových komunikačních prostředků a bezpečnostním opatřením v letectví. Jen zájem o videokonferenční zařízení v posledních třech letech roste o padesát procent ročně. Další pokles cestování obchodníků se projeví i letos, lidé se navíc obávají usednout do letadla kvůli prasečí chřipce.


Kurz obchodní diplomacie uzavřel ročník

Certifikáty absolventům třetího ročníku Kurzu obchodní diplomacie, který pod hlavičkou Exportní akademie uspořádala agentura CzechTrade ve spolupráci s MPO, předal náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka. Účastníci kurzu jej zhodnotili jako velmi užitečný a skvěle profesionálně zorganizovaný. Udělili mu známku 1,16, čímž vyjádřili skutečnost, že se úroveň kurzu zlepšila proti premiérovému roku 2007 o 25 procent. Kurz obchodní diplomacie je určen pro současné a budoucí pracovníky obchodně-ekonomických úseků zastupitelských úřadů ČR a ředitele zahraničních kanceláří CzechTrade a CzechInvest.


CzechTrade - pozor na zneužití její značky

Proexportní agentura CzechTrade se distancuje od aktivit obchodní společnosti CzechTrade Internet s.r.o., zejména v souvislosti s oficiální on-line databází, kterou vlastní a spravuje právě vládní agentura CzechTrade. Soukromý subjekt CzechTrade Internet s.r.o. například na svých webových stránkách uvádí ceník, který výslovně prezentuje jako Ceník CzechTrade. Obdobně matoucí prezentaci pouze pod označením CzechTrade používá tato společnost i v dalších případech. Stále častěji se tak objevují případy, kdy si firmy zaplatily u CzechTrade Internet s.r.o. zápis v elektronické databázi s přesvědčením, že se jedná o produkt agentury CzechTrade. Přitom Vrchní soud v Praze zakázal již společnosti CzechTrade Internet s.r.o. užívat zkrácenou podobu obchodního názvu CzechTrade.