Podstatnou část jeho činnosti tvoří studijní programy určené podnikům. Svým rozsahem ojedinělá nabídka zahrnuje kurzy v rozsahu několika hodin i komplexní programy. V nabídce jsou kromě vzdělávacích programů a podnikových škol i analýzy vzdělávacích potřeb, rekvalifikační kurzy, outdoorové vzdělávací akce nebo praktický trénink přímo na pracovišti. "Jdeme moderní cestou kurzů "na míru", které vycházejí z požadavků klientů. Vysokou kvalitu výuky garantují lektoři ZČU, další výhodou je možnost využití moderně vybavených učeben. K dispozici máme i mobilní počítačovou učebnu. Oblíbený je dále tzv. e-learning - vyučování na dálku pomocí IT techniky. Nabídka je v rámci západočeského regionu zcela ojedinělá svým rozsahem. Každý rok se snažíme naše portfolio rozšířit o nové obory. V současné době jsou aktuální novinky v oblasti personálního rozvoje nebo krizového managementu," říká manažerka podnikového vzdělávání ZČU Renáta Divíšková.

Firemní partnerství


Jako svého partnera si ÚCV ZČU vybrala celá řada podniků. Patří k nim například sušický výrobce interiérových dveří SOLODOOR a.s. "Pro prosperující firmu, která chce být na špičce ve svém oboru, je nutné vkládat investice nejen do rozvoje strojního parku, technologií atd., ale je velmi nutné vkládat neméně prostředků do potenciálu lidského. Uvědomujeme si potřebu systematického vzdělávání zaměstnanců jako nezbytné součásti prosperity společnosti. ÚCV ZČU nám zajišťuje vysokou kvalitu, flexibilitu a široké možnosti oborového vzdělávání. Využíváme vzdělávání z oblastí výroby, manažerských dovedností, ekonomie podniku a další, spolupráce je úspěšná a v budoucnu se bude, doufám, dále rozšiřovat," říká generální ředitel SOLODOOR a.s. Roman Psohlavec.

Před více než dvěma lety navázala úzkou spolupráci s ÚCV ZČU strojírenská firma DIOSS Nýřany. "Při výběru vzdělávacích firem preferujeme nejen cenu, dostupnost, ale zejména také ucelenost nabídky vzdělávacích modulů. Z nabídky vzdělávacích akcí ÚCV ZČU dokážeme pokrýt téměř celou potřebu vzdělávacího plánu naší firmy od výrobních pracovníků po manažerské pozice. Vyhovují nám též vzdělávací aktivy "šité" přímo na naši firmu. Věříme, že dobudoucna se naše spolupráce ještě rozšíří," dodává ekonomická ředitelka společnosti DIOSS Nýřany Renata Ježková.

Návaznost na studia


"Společnost ZAT se zaměřuje při výběru nových zaměstnanců zejména na absolventy vysokých škol. V tomto úzce spolupracujeme se ZČU. Další vzdělávání absolventů a ostatních zaměstnanců naší společnosti (zejména v oblasti elektrotechniky, vědy apod.) pokračuje v součinnosti s Ústavem celoživotního vzdělávání této univerzity. ÚCV navazuje na další rozvoj získaných znalostí a dovedností po ukončení studia," připomíná vedoucí personalistiky společnosti ZAT a.s. Libuše Skolková.

Zájem o firemní vzdělávání je značný i přesto, že řada podniků se potýká s dopady ekonomické krize. "Finanční podporu na vzdělávací projekty mohou firmy získat z operačního programu EU Lidské zdroje a zaměstnanost, prostředky lze čerpat prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí ČR," uzavírá Renáta Divíšková.