Prodej akciových burz ve střední Evropě nabral na obrátkách. Po pražské burze, která skončila koncem loňského roku v náruči své konkurentky z Vídně, je nyní na spadnutí prodej varšavského akciového trhu. A podle analytiků může spojování burzovních parketů dál pokračovat.

O polskou akciovou burzu (WSE) se přitom budou ucházet všichni čtyři zájemci, které místní ministerstvo financí už dříve přímo oslovilo.

Náměstkyně polského ministra financí Joanna Schmidová řekla, že privatizace se zúčastní německá Deutsche Börse, londýnská London Stock Exchange, Nasdaq OMX a newyorská NYSE Euronext. Tyto burzy byly také mezi zájemci, kteří usilovali o pražskou burzu.

Stát si vliv ponechá

Ministerstvo financí vlastní 99 procent WSE a podle agentury Reuters chce vláda prodat v první fázi až 73,8 procenta akcií. Minimálně 51 procent by měl získat strategický investor. Polský stát se ale vlivu nechce úplně vzdát. I po ukončení privatizace by si chtěl ponechat čtvrtinový podíl. Burza vlastněná státem je přitom polský unikát. Například pražská burza byla před jejím prodejem v rukou svých členů - obchodníků. Na druhou stranu, varšavská burza nevydělává tolik jako pražská.

Varšavská burza je největší akciovou burzou ve střední a východní Evropě. Celková tržní kapitalizace akcií obchodovaných firem - je jich celkem 375 - dosahuje v přepočtu 3,12 bilionu korun. V Praze je to zhruba třikrát méně.

Čechům není varšavský trh uzavřený - mohou do polských akcií investovat prostřednictvím několika tuzemských brokerů. "O polské akcie byl mezi českými investory dříve větší zájem. Nyní se obracejí spíše k zavedenějším značkám a orientují se raději na německý či americký trh," říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Varšavská burza je pro investory zajímavá hlavně vysokým počtem nových emisí. Šéf burzy Ludwik Sobolewski počítá s tím, že letos na hlavní trh vstoupí 20 nových firem. Nedávno odstartoval obchodování s těžební společností Bogdanka.

Souboj něco stojí

Největší konkurent varšavské burzy v regionu, rakouská Wiener Börse, musí nyní kvůli loňské akviziční mánii navýšit svůj kapitál až o 100 milionů eur (zhruba 2,6 miliardy korun), aby mohla refinancovat své dluhy. Vedle pražské sestry totiž získala také podíly v burzách v Budapešti a Lublani. V pražské burze drží zhruba 93procentní podíl.

Varšavská a vídeňská burza spolu soupeří o vliv nad akciovými trhy v bývalých komunistických zemích střední a východní Evropy.


Srovnání tržní kapitalizace akcií na burze

Praha
1,07 bilionu korun


Varšava
3,12 bilionu korun

Vídeň
2,00 bilionu korun


LETOS DVACET NOVÝCH EMISÍ. Šéf varšavské burzy Ludwik Sobolewski navzdory krizi přivádí na parket jednu firmu za druhou.
foto: archiv hn