ft 

 

Takovou smršť na dluhopisovém trhu nikdo nečekal, přiznávají bankéři upřímně. Zatímco ještě před pár měsíci bylo na těchto trzích prakticky mrtvo, celkové objemy emisí dluhopisů s nejlepšími ratingy už nyní v některých regionech překonaly loňský objem.

Oživení pomalu přichází i na rizikovější, ale o to výnosnější trhy.

Například objem emisí firemních dluhopisů s nejlepšími ratingovými známkami dosáhl letos v Evropě již celkem 345,1 miliardy dolarů (zhruba 6,4 bilionu korun). To je víc než kdykoliv v minulosti za celý rok.

Objem "celosvětového dluhu" emitovaného na kapitálových trzích - odhlédneme-li od finančního sektoru - dosáhl za letošní první pololetí 886,1 miliardy dolarů. I to je rekord.

Samotní bankéři přiznávají, že je to hlavně důsledek neochoty bank půjčovat peníze.

"Hlavním trendem je, že se společnosti odvracejí od bankovního financování a pro peníze si jdou raději na institucionální trhy," říká David Fass, evropský šéf pro světové bankovnictví v Deutsche Bank. Firmy tak podle něj budou v následujících letech mnohem méně odkázány na syndikáty financujících bank.

Firmy předběhly banky

Objem dluhopisů vydaných nefinančními společnostmi v dosavadní celkové výši 812,4 miliardy dolarů letos poprvé od roku 2002 převýšil sumu peněz, které si na trzích půjčil finanční sektor (729,2 miliardy dolarů).

Navzdory tomu, že trh je nyní doslova zaplaven novými cennými papíry, hlad investorů po dalších dluhopisech neutuchá. A smiřují se u nich i s mnohem nižšími úrokovými kupony, než se původně předpokládalo.

Co ale bylo klíčem k takovému tání ledů na úvěrových trzích? Především zřejmě schopnost bank emitovat ve druhém čtvrtletí dluh bez vládních garancí. Zatímco v prvním čtvrtletí tvořily garantované dluhy více než čtyři pětiny celkového objemu, nyní toto číslo spadlo na méně než polovinu.

"Pokud hledáte klíčové indikátory, které přispěly k odblokování mrtvého tržního bodu, na prvním místě najdete schopnost bank obstarat financování bez zabezpečení," říká Mark Bamford z banky Barclays Capital.

Útok na dluhopisové trhy vedly hlavně velké společnosti. Jednou z prvních byla v březnu švýcarská farmaceutická společnost Roche. Podstatnou část ze 42 miliard dolarů na nákup biotechnologické společnosti Genentech dokázala získat na trhu. Nemusela tak čerpat z překlenovacího úvěru, který má od bankovního syndikátu.

"Společnosti stále potřebují syndikáty bank, aby mohly schválit financování transakce - a banky tak zůstanou nadále aktivními věřiteli. Ale peníze budou firmy častěji získávat prostřednictvím kapitálových trhů," tvrdí Ivor Dunbar, šéf pro kapitálové trhy v Deutsche Bank.

A od března se pozvolný tok nových dluhopisových emisí přeměnil v povodeň.

Investory opět láká riziko

Ledy začaly tát i na trzích s vysokými výnosy. Miliardy získaly i lehce spekulativní společnosti s nízkými úvěrovými ratingy. Rizikové prémie pro "podřadné" dluhopisy totiž spadly o polovinu z rekordních maxim z konce loňského roku.

Celosvětově dosáhly emise dluhopisů s vysokými výnosy v prvním pololetí 59,4 miliardy dolarů. Převážná část této sumy přitom připadá na poslední období dubna až června - v prvním čtvrtletí to bylo jen 11,1 miliardy dolarů.

Jedním z příkladů je třeba provozovatel kasin MGM Mirage. Na trhu získal peníze i přesto, že před několika měsíci stál před vyhlášením platební neschopnosti.

Investoři se upínají k rizikovějším dluhům spolu s tím, jak roste optimismus ohledně budoucího vývoje ekonomiky. Emitenti se zase chytají příležitosti k získání kapitálu po období půstu, kdy pro ně byly trhy takřka nepřístupné.

"Pokud mají firmy toto okénko, je v jejich vlastním zájmu vydávat dluhopisy co nejdříve," říká Martin Fridson, šéf společnosti Fridson Investment Advisors.

Ale bankéři stále varují před tím, že letošní "senzační" nárůst ještě neznamená návrat k normálu. Nálada je stále velmi křehká, říkají.

"Nelze jednoduše protlačit všechno právě teď. Jeden zpackaný obchod nebo neúspěšný úpis může vystrašit celý trh," říká Viswas Raghavan, šéf mezinárodních kapitálových trhů v JPMorgan. Prý už zaznamenal návrat bankéřů k "nezodpovědnému" chování - podceňují rizika, aby získali další kus tržního podílu. "Potřebujeme oživení opečovávat, protože sentiment je křehký," dodává Raghavan.

V posledních týdnech roste také zájem o konvertibilní bondy, tedy takové dluhopisy, které se po čase za určitých podmínek promění v akcie s hlasovacím právem.Celosvětový objem emisí těchto cenných papírů vzrostl ve druhém čtvrtletí ve srovnání s prvním na čtyřnásobek.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist