Německo, kam směřuje téměř třetina českého vývozu, se stále potýká s krizí ve strojírenství. V květnu se strojírenské zakázky meziročně snížily o 48 procent, uvedl včera Svaz německého strojírenského průmyslu (VDMA). Přesto jde o mírné zlepšení oproti dubnu, kdy Němci zaznamenali pokles zakázek dokonce o 58 procent, což je největší propad v historii země.

Počet zakázek na domácím trhu v květnu klesl o 42 procent. Ze zahraničí pak přišlo ve stejném období o zhruba polovinu objednávek méně. Jak uvedl VDMA, největší evropská ekonomika trpí nedůvěrou zákazníků v její oživení, a ti proto s objednávkami nových strojů váhají.

"Zatím jsme zaznamenali jen nepatrnou úlevu," uvedl hlavní ekonom VDMA Ralf Weichers. V období od března do května se strojírenské zakázky v Německu meziročně snížily o 47 procent.

Právě strojírenství je jedním z nejdůležitějších průmyslových odvětví v Německu a výrazně napomáhá faktu, že v roce 2008 bylo Německo největší vývozní zemí na světě.

Jak uvedl ekonom VDMA Olaf Wortmann, špatná květnová čísla naznačují, že by letos mohl objem strojní výroby klesnout celoročně až o dvacet procent.

V loňském roce strojírenský průmysl v Německu vyrobil zboží a poskytl služby v celkové hodnotě 205 miliard eur.

Propad německých zakázek podle expertů signalizuje, že ekonomická krize ještě zdaleka neskončila a případné oživení přijde jen postupně.

Výkon celé německé ekonomiky se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl o rekordních 3,8 procenta oproti předchozím třem měsícům. Šlo o nejhorší výsledek od spojení země v roce 1990.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist