ČSSD chce zakázat akciové společnosti s listinnými akciemi na doručitele. Ještě předtím by strana chtěla vyloučit tyto společnosti z veřejných zakázek. Oznámil předseda socialistů Jiří Paroubek s tím, že opatření by znamenalo přínos v boji proti korupci, klientelismu a manipulacím veřejnými soutěžemi."Tato vlastnická struktura nemá v civilizované společnosti co dělat," prohlásil Paroubek. Podle něj není u podobných společností jasné, kdo je jejich opravdovým majitelem. Hypoteticky by se tak prý mohla o veřejnou zakázku ucházet firma, kterou ve skutečnosti vlastní ministr, jehož úřad soutěž vypsal.

V rámci boje proti klientelismu chce ČSSD rovněž zavést černou listinu firem, které budou vyloučeny z veřejných zakázek. Společnost se na listinu může dostat, pokud při ucházení se o zakázku uvede falešné údaje. Sociální demokraté také chtějí prosadit zákon o lobbingu, který by zavedl registr lobbistů a povinnost veřejných činitelů zaznamenávat, kdy a o čem s lobbisty jednali.

Kvůli předvolebnímu boji včera socialisté spustili novou verzi svých webových stránek. Novinkou je možnost registrace sympatizantů strany. Ti se budou moci na webu vyjadřovat k volebnímu dokumentu.

"Nový web ČSSD je navržený jako přehledný rozcestník po klíčových informacích a celkově vypadá o poznání lépe než předchozí verze," podotkl k nové podobě webu odborník na internetové prezentace Aleš Miklík.