Absolventi výrazně prodloužili fronty na tuzemských úřadech práce. Míra nezaměstnanosti i kvůli nim vyskočila v červenci na 8,4 procenta a půlmilionová hranice počtu lidí bez místa se blíží raketovým tempem.

Mladí těsně po škole jsou tak novým přírůstkem ve skupině lidí nejvíce ohrožených tím, že nenajdou práci.

Mají diplom nebo alespoň maturitu, ale žádnou zkušenost. Proto je firmy odmítají. A už jich je bez práce přes jednadvacet tisíc. Tedy skoro o čtvrtinu více než loni.

Absolventi zažívají nejhorší rok za dlouhá léta. Nástupní platy jim klesly meziročně až o deset tisíc a počet volných míst, která by pro ně firmy otevřely, se podle personálních agentur propadl až o tři čtvrtiny. "Když už firma nabírá v dnešní době nového zaměstnance, preferuje uchazeče s relevantní praxí," říká analytik společnosti LMC Ondřej Mysliveček a dodává, že minimálně čtvrtina firem omezila nábor absolventů. "Očekávali jsme, že firmy budou místo zaměstnanců na hlavní pracovní poměr poptávat třeba více brigádníků. Místo toho nastal také propad v nabídce brigád, a to zhruba o polovinu," vysvětluje Mysliveček.

Firmy si podle Aleše Křížka z personální agentury Robert Half hledají a vychovávají absolventy raději samy. Doba, kdy vzdělání automaticky otevíralo dveře, je pryč. "Dnes už hledáme především seniorní pozice, protože situace na trhu to vyžaduje," vysvětluje šéf IT firmy Ness Mirko Kalous.

Tuzemská ekonomika se blíží pomyslnému dnu, možná ho má v některých oborech za sebou, ale na trhu práce to ještě bude podle odborníků bolet. Od začátku roku přišlo o práci přes sto tisíc lidí, ale všichni analytici včetně expertů z České národní banky se přesto shodují na tom, že hranice deseti procent lidí bez místa brzy padne.

"Vrcholu dosáhneme pravděpodobně až počátkem příštího roku, kdy se míra nezaměstnanosti může pohybovat přes 10 procent," tvrdí analytička Raiffeisenbank Helena Horská. "Nezapomínejte na to, že v těchhle číslech jsou teprve započítáni lidé, kteří dostali výpověď v dubnu, ale propouštělo se i v dalších měsících," říká šéf největšího odborářského svazu KOVO Josef Středula.

Po lidech z průmyslu či absolventech mohou špatné zprávy čekat všichni, kteří pracují ve službách. Tam se podle analytiků krize přelije po průmyslu. Propouštění může začít nejpozději na podzim.

"Ačkoliv už situace není tak dramatická jako na začátku letošního roku, propouštěných stále přibývá. Máme zprávy z průmyslu, kdy některé podniky jedou skutečně na 30 procent kapacit, ale propustily jen málo lidí," říká Boris Dlouhý ze Svazu průmyslu a dopravy a dodává, že redukcí projde ještě necelá polovina průmyslových firem.

Realita jeho slova potvrzuje. Jen během posledního měsíce bylo uzavřeno přes dvacet firem. Ve Stříbře přišlo o práci 600 zaměstnanců společnosti Alcoa Fujikura, dvě stovky nových uchazečů se vyrojily ze žebráckého Intosu a 170 lidí opustí kaplický Kopp, který provozovatel přesouvá do zahraničí.

Neožívají ani staveniště. Tuzemská stavební jednička Skanska totiž i kvůli úsporám mění svou strukturu. Firma ruší dceřiné firmy, které budou nadále fungovat jako divize jedné společnosti. Generální ředitel Skansky Dan Ťok chce kvůli krizi propustit desítky procent pracovníků. Svaz podnikatelů ve stavebnictví odhaduje, že o práci v oboru přijde až 15 procent zaměstnanců.

Ministerstvo práce a sociálních věcí bojuje s rostoucí nezaměstnaností podporou vzdělávání. "O naše projekty Vzdělávejte se a Školení je šance už projevily zájem necelé dva tisíce firem," říká ministr Šimerka. Na podporu má připraveno přes tři miliardy korun.

Kdo si může už oddechnout, jsou manažeři, a to především proto, že firmy, které včas sáhly k restrukturalizaci, už začínají pomalu otevírat své brány. Navíc střední management už má největší čistky za sebou: stal se obětí první vlny propouštění na začátku roku. "Trh s manažery ožil a dokonce jsou jim občas nabízené platy jako před krizí," tvrdí Petr Žídek z headhunterské firmy Top Recruitment.

Podle serveru Jobs.cz jsou nyní nejžádanějším zbožím na trhu zkušení obchodníci, kteří mohou zajistit životně důležité zakázky.

I v krizi se tak objevují výjimky, které jdou proti proudu. Například obchod s počítači Mironet se rozšiřuje a nabízí dva tisíce každému, kdo přivede nového zaměstnance.

Co chystají strany

ČSSD

Podpora dojíždění
Výše příspěvku by se pohybovala od 1300 korun pro cestu za prací do vzdálenosti 30 kilometrů až do výše 3500 korun nad 600 kilometrů. Strana si od toho slibuje zvýšení pracovní mobility zaměstnanců.

Pomoc s hypotékami
Pokud člověk přijde o práci, má mu stát po dobu jednoho či dvou let hradit část hypotečních splátek. "Jedná se o návratnou výpomoc. Dlužník ji bude státu splácet i s přiměřeným úrokem," vysvětluje expert ČSSD Jiří Havel.

Motivace k podnikání
ČSSD chce zavést příspěvek na povinné odvody na zdravotní a sociální pojištění. Dostávali by ho zaměstnavatelé, kteří nemají pro zaměstnance práci a poskytují jim náhradu mzdy nejméně 60 procent.

Zaměstnavateli, který na rok zaměstná člověka evidovaného nejméně 3 měsíce na úřadu práce, má stát přispět až třetinou na jeho mzdu.

ODS

Nic neřekneme
"Nebudeme vám teď prozrazovat detaily z našeho volebního programu. Jediné, co vám mohu říct, čím chceme bojovat proti nezaměstnanosti, je zvýšit hospodářský růst." řekl HN místopředseda Petr Nečas.