Sedm milionů eur, asi 180 milionů korun, zaplatil bývalý bankéř a realitní podnikatel Václav Skála švédskému developeru, firmě Ikano, za opravený secesní dům číslo 23 v pražské Pařížské ulici. Zpráva by nestála za zaznamenání, kdyby se nejednalo o jedinou investici do komerčních nemovitostí v Česku v letošním druhém čtvrtletí.

Oproti prvému čtvrtletí, kdy se odehrály tři transakce za 60,5 milionu eur, tak klesl zájem investorů o 88 procent. Ještě dramatičtěji - o 97 procent - klesl český trh v meziročním srovnání: loni ve druhém čtvrtletí investoři v zemi utratili za pozemky, kancelářské budovy, nákupní centra i hotely 266 milionů eur, tedy asi sedm miliard korun.

Druhé čtvrtletí ale bylo podle specialistů dnem propasti. V srpnu již proběhly dvě nové transakce za více než 40 milionů eur a nejméně devět dalších se do konce roku očekává.

Investoři se vrátili na Západ

Příčinou poklesu investic je jednak nedostatek peněz, protože banky jsou při poskytování úvěrů na nákupy nemovitostí opatrné, ale i vysoké ceny nemovitostí a nedostatek objektů vhodných na prodej.

"Ze strany investorů je zájem jen o ty nejkvalitnější projekty, kterých je velmi málo a jen velmi málo z nich je možno získat. Druhou stranou mince je fakt, že region střední a východní Evropy v současné době vyhledává o hodně méně investorů než v době boomu. Raději se orientují na západní Evropu, kde proběhlo drastické snížení cen," uvedl Karel Konečný, investiční specialista realitní poradenské společnosti DTZ.

Ceny klesají jen pomalu

"V posledních dvou měsících jsme zaznamenali větší chuť investorů. Zájem je o prvotřídní kancelářské budovy v centru Prahy, pokud jejich majitelé nabídnou přijatelnou cenu," uvedl Vít Šírek z realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

A ceny klesají. Například hodnota portfolia ČS nemovitostního fondu, který je jediným větším tuzemským fondem, klesla od letošního dubna o pětinu na 1,2 miliardy korun. Pro oportunistické fondy, zvyklé na vyšší zisky, to je málo.

"Oportunistické fondy tu jsou, ale nekupují. Zatím na trhu působí soukromí investoři a konzervativní německé fondy," uvedl Dušan Šťastník ze společnosti King Sturge.
Odhad letošních investic do komerčních realit se pohybuje mezi 400 až 650 miliony eur. Loni to byla miliarda, předloni 3,4 miliardy eur.


Investice do komerčních nemovitostí v Česku

Rok 2007
3,4 miliardy eur

Rok 2008
1,066 miliardy eur


Rok 2009*
400 - 650 milionů eur
* Ohad King Sturge

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist